Elementy samochodów wycofanych z użytku oraz zużyte części aut nie mogą trafić na wysypisko odpadów. Nie będą również odbierane od mieszkańców w ramach zbiórki odpadów wielkogabarytowych. Takie części powinny trafić do stacji demontażu pojazdów lub innych punktów uprawnionych do ich zbiórki - Punktu Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych (PZON), Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PZON) lub sklepów odbierających akumulatory. Zużyte części przyjmują także stacje Demontażu Pojazdów (wykaz stacji w załączniku).
Auta wycofane z użytku i zużyte części samochodowe, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska – opony, płyny eksploatacyjne czy akumulator, nie podlegają biodegradacji. Zasady postępowania z pojazdami wycofanymi z eksploatacji oraz częściami samochodowymi określone zostały ustawą z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji.
Zgodnie z przepisami przedsiębiorca prowadzący stacje demontażu jest obowiązany do przyjęcia będących odpadami części samochodów osobowych usuniętych w trakcie naprawy. Przedsiębiorca prowadzący stacje demontażu za przyjęcie będących odpadami części samochodów osobowych usuniętych w trakcie naprawy może pobrać opłatę.
Kilka rad dotyczących części motoryzacyjnych:
Akumulator – w tym przypadku obowiązuje bezwzględny zakaz wyrzucania zużytego akumulatora na śmietnik. Sprzedawcy akumulatorów mają ustawowy obowiązek odbierania zużytych baterii. Akumulator można również bezpłatnie oddać do Punktu Zbiórku Odpadów Niebezpiecznych (PZON) w Wejherowie, który mieści się przy Zakładzie Usług Komunalnych w Wejherowie Sp. z o.o. Kupując nowy akumulator można zostawić swój stary, zużyty akumulator w sklepie wówczas jesteśmy zwolnieni z opłaty depozytowej.
Przepracowany olej – prawo nakazuje przekazanie zużytego oleju firmie gwarantującej zagospodarowanie go zgodnie z prawem. Najłatwiej odnieść olej do warsztatu. Olej można również oddać do Punktu Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych (PZON) w Wejherowie przy Zakładzie Usług Komunalnych w Wejherowie Sp. z o.o.
Płyn do chłodnic – szczelnie zamknięte pojemniki z płynem do chłodnic najlepiej przekazać do serwisu zajmującego się (choćby prostymi) naprawami silników.
Opony – opony można zdać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) w Wejherowie Sp. z o.o., nieodpłatnie w nieograniczonej ilości pod warunkiem że są to opony z samochodów osobowych z gospodarstwa domowego.
Świece zapłonowe – świece zapłonowe nie niosą dla środowiska większego zagrożenia, można je wyrzucić do odpadów zmieszanych.
Elementy karoserii – pozbycie się starych elementów blacharskich nie stanowi większego problemu. Najlepiej będzie odwieźć je do stacji demontażu pojazdu - każdy odbierze je bez żadnych większych zastrzeżeń, bez konieczności dodatkowych opłat.
Filtr powietrza – zużyte filtry powietrza mogą być usuwane razem ze zwykłymi odpadami.
System audio należy przekazać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) przy Zakładzie Usług Komunalnych w Wejherowie Sp. z o.o.
Żarnik ksenonowy – zużyte żarniki ksenonowe muszą być odpowiednio zutylizowane. Można je zostawić w sklepie, w którym kupujemy nowe.
Wydech – układ wydechowy można sprzedać na skupie złomu
Zderzaki, fotele itp. należy oddać do stacji demontażu pojazdów.
Wykaz stacji Demontażu Pojazdów w załączniku.