Wraz z postępem cywilizacyjnym i tempem zmieniającego się świata coraz więcej osób zapada na choroby psychiczne. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że obecnie niemal 800 mln osób mierzy się z zaburzeniami zdrowia psychicznego. Na depresję cierpi, wedle szacunków WHO, aż 350 milionów osób na świecie i aż 1,2 mln osób w Polsce co sprawia, że jest czwartą spośród najczęściej występujących chorób. Prognozuje się, że do 2023 roku zajmie pierwsze miejsce.
Stres, tempo życia, brak czasu na relacje międzyludzkie i odpoczynek sprzyjają pojawieniu się zaburzeń w strefie emocjonalnej i psychicznej. Pandemia COVID-19 spowodowała globalny kryzys zdrowia psychicznego - będąc powodem stresu i izolacji wpłynęła na zdrowie psychiczne milionów ludzi na całym świecie.
Schorzenia psychiczne oddziałują na zdrowie fizyczne, dobre samopoczucie, aktywność zawodową i relacje międzyludzkie. Aby o nie zadbać i zapobiegać zaburzeniom natury psychicznej powinniśmy zwracać uwagę na higienę życia – prowadzić aktywny tryb życia, dbać o zdrową dietę i sen oraz podtrzymywać kontakty z innymi, bowiem w budowaniu kondycji psychicznej pomocni są inni ludzie. Więzi oparte na kontaktach osobistych są bardziej efektywne niż te zawiązywane przy pomocy mediów społecznościowych.
Niestety, z roku na rok rośnie problem zdrowia psychicznego wśród młodzieży. Nieleczone zaburzenia psychiczne i depresja mogą prowadzić do prób targnięcia się na życie. Statystyki są dramatyczne -samobójstwo jest czwartą najczęstszą przyczyną śmierci ludzi w wieku 15-29-lat.
Aby uchronić dzieci przed zaburzeniami psychicznymi i depresją:
Jeśli jesteś osobą potrzebującą wsparcia nie bój się sięgać po pomoc:
800 121 212 Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka bezpłatnie, czynny całą dobę.
116 123 Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym, bezpłatnie, 14:00–22:00.
116 111 Telefon Zaufania dla dzieci i młodzieży bezpłatnie, czynny całą dobę.