Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 r., a celem jest szerzenie wiedzy na jego temat oraz solidaryzowanie się z osobami dotkniętymi autyzmem i ich rodzinami.
Niektórzy nie mówią. Inni komunikują tylko podstawowe potrzeby. A są i tacy, którzy obudzeni w środku nocy są w stanie podać gęstość zaludnienia w środkowych Chinach albo na podstawie roku urodzenia, dokładny dzień tygodnia urodzin. Osoby ze spektrum autyzmu to grupa niejednorodna. Ale jedno mają wspólne: inaczej postrzegają świat. Mają swoją własną perspektywę.
Słowo „autyzm” pochodzi od greckiego autos – ja sam. Ci ludzie są „osobni”. Mają kłopoty z nawiązywaniem relacji. Z byciem z drugą osobą. Dopasowaniem się do cudzych potrzeb. Czytaniem i rozumieniem tych potrzeb. Autyzm nie jest, jak wielu sądzi, chorobą, ale całościowym zaburzeniem rozwojowym, obecnie mówi się, że autyzm to inny system operacyjny.
Przypomnijmy, że w miniony czwartek w wejherowskiej bibliotece odbyła się konferencja: Autyzm, co o nim wiemy? Dzięki niej mieszkańcy Wejherowa mieli okazję dowiedzieć się m.in. czym jest autyzm.