Mieszkańcy Wejherowa uroczyście świętowali obchody 357. rocznicy śmierci założyciela miasta Jakuba Wejhera.
Uroczystość rozpoczęła się zbiórką pocztów sztandarowych na placu klasztornym i złożeniem kwiatów przez delegacje na trumnie Jakuba Wejhera w krypcie klasztoru. Po nabożeństwie w liturgii kaszubskiej, które odprawił ks. Marian Miotk w asyście o. Daniela Szustaka, proboszcza kościoła pw. św. Anny, delegacje wyruszyły w pochodzie pod pomnik założyciela, gdzie złożono kwiaty.
Przed pomnikiem Jakuba Wejhera zebranych powitał Henryk Kanczkowski, prezes wejherowskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Obecni byli m.in. Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Kazimierz Plocke, parlamentarzyści, samorządowcy z powiatu puckiego i wejherowskiego, radni i mieszkańcy. Miasto reprezentowali zastępcy prezydenta Bogdan Tokłowicz i Piotr Bochiński, sekretarz miasta Bogusław Suwara oraz skarbnik Arkadiusz Kraszkiewicz.
- Od 1982 roku, czyli od trzydziestu lat, każdego roku w czas lutowej zimy gromadzimy się przed pomnikiem Jakuba Wejhera by oddać hołd za założenie osady i miasta, po ulicach którego, od 371 lat stąpają kolejne pokolenia mieszkańców, gdzie tętni życie, spełniana jest codzienność, przeżywane są radości i smutki – powiedział zastępca prezydenta Bogdan Tokłowicz. – W 1643 roku Jakub Wejher, w widłach rzeki Białej – dzisiaj Cedron - i Srebrnego Potoku, założył osadę o nazwie Wola Wejherowska. Po 371 latach te dwa cieki wodne i ich otoczenie stały się na nowo bohaterami, kreującymi nowoczesną infrastrukturę miasta. Kilka miesięcy temu, jesienią ubiegłego roku, oddany został do użytku ciąg pieszo – rowerowy wzdłuż środkowego i dolnego odcinka rzeki Cedron, będący częścią szlaku rowerowego Północnych Kaszub, którego celem jest podniesienie jakości oraz poprawa publicznej infrastruktury turystycznej. Dzisiaj wypełniając testament Jakuba Wejhera, oddajemy Mu hołd w rocznicę Jego śmierci, hołd szacunku, wdzięczności i pamięci.
Ozdobą uroczystości był udział Chorągwi Jakuba Wejhera, Kurkowego Bractwa Strzeleckiego oraz Bractwa Rycerskiego Spod Nordowej Gwiazdy ze Świecina z Adamem Śliwickim na czele, radnym sejmiku wojewódzkiego i organizatorem rekonstrukcji bitwy pod Świecinem.