70. rocznica śmierci patrona II LO Teodora Bolduana
Młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego w Wejherowie z okazji 70. rocznicy śmierci patrona szkoły - Teodora Bolduana przygotowała okolicznościowy występ. Młodzi ludzie podkreślili w ten sposób pamięć burmistrza Wejherowa – patrioty i bohatera. W uroczystościach wziął udział m.in. zastępca prezydenta Wejherowa Bogdan Tokłowicz.
Teodor Bolduan urodził się 11 lutego 1902 r. w Kościerzynie. W 1933 r. został przeniesiony służbowo do Wejherowa i mianowany tymczasowym burmistrzem miasta. W następnym roku został zatwierdzony na stanowisko zawodowego burmistrza. W tym czasie pełnił również funkcję sekretarza Związku Miast Polskich oraz był członkiem Polskiego Związku Zachodniego. Jako gospodarz miasta Wejherowa Teodor Bolduan zadbał o infrastrukturę. Za jego kadencji zbudowano w Wejherowie basen kąpielowy ze zmienną wodą, korty tenisowe, powstał Teatr Kaszubski, rozbudowano sieć wodociągowo- kanalizacyjną, brukowano ulice, wybudowano fabrykę kafli, które przeznaczone były przede wszystkim dla rozbudowującej się Gdyni.
2 września 1939 r. burmistrza, jako polskiego patriotę, aresztowało gestapo. Najpierw torturowany i poniżany, m.in. zmuszono go do zbierania śmieci na wejherowskim rynku, został w październiku 1939 r. rozstrzelany przez wejherowskich Niemców za miastem w lesie pod Zamkową Górą. Ekshumowany w 1946, spoczął na cmentarzu w rodzinnej Kościerzynie.
- Teodor Bolduan jako burmistrz Wejherowa kierował się zawsze dobrem jego mieszkańców – powiedział zastępca prezydenta Wejherowa Bogdan Tokłowicz. - Zadbał o egzystencję bezrobotnych organizując dla nich szeroki front robót publicznych. Niezamożnym mieszkańcom Wejherowa, poprzez wprowadzenie dogodnego systemu pożyczek, umożliwił zakup działek pod budowę domków jednorodzinnych, z których wkrótce powstała dzielnica Wejherowa - Śmiechowo.
Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Wejherowie Andrzej Gredecki przypomniał o projekcie realizowanym przez uczniów II LO „Przeszłość to dziś”, który polega na odnalezieniu i odnowieniu grobów oraz miejsc pamięci na terenie Wejherowa. Uczniowie wydali folder informacyjny na temat historii w ramach programu „Make a Connection – Przyłącz się” prowadzonego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży oraz firmę Nokia.