95 lat Ośrodka Szkolno - Wychowawczego dla Niesłyszących
Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 2 dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Wejherowie obchodzi jubileusz 95-lecia. W Filharmonii Kaszubskiej spotkali się absolwenci szkoły, samorządowcy i delegacje zaprzyjaźnionych placówek oświatowych z całej Polski.
Podczas uroczystości, podczas której w imieniu prezydenta Krzysztofa Hildebrandta Arkadiusz Kraszkiewicz, skarbnik Wejherowa i Bogdan Tokłowicz przewodniczący Rady Miasta Wejherowa na ręce Eweliny Lulińskiej-Kuklik złożyli gratulacje i życzenia dalszej sukcesów w trudnej pracy surdopedagogicznej.
Jak podkreślił Arkadiusz Kraszkiewicz, skarbnik Wejherowa, on sam związany jest z tym ośrodkiem poprzez swoją babcię – Irenę Kraszkiewicz, która uczyła tu przez 40 lat.
- Już od 95 lat młodzi ludzie przygotowywani są do samodzielnego życia wśród ludzi słyszących – mówił Arkadiusz Kraszkiewicz. - Wejherowski ośrodek od samego początku jest placówką o bardzo wysokich notowaniach i wysokiej ocenie tak specjalistów, jak i rodziców oraz uczniów. Jest to zasługa grona pedagogicznego oraz dyrektorów, którzy przez 95 lat profesjonalnie zarządzali Ośrodkiem, ludzi otwartych na nowe rozwiązania surdopedagogiczne.
Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 2 dla Niesłyszących i Słabosłyszących powstał z założonego w 1921 r. Instytutu dla Dzieci Głuchych. Placówka wyróżniała się wśród innych w Polsce stosowaniem jako dominującej, ustnej metody nauczania. W 1950 r. rozpoczęła działalność Zasadnicza Szkoła Zawodowa dla Głuchych, a rok później otwarte zostały warsztaty szkolne. To właśnie w Wejherowie otwarto pierwszą w Polsce szkołę średnią dla młodzieży niesłyszącej i przedszkole dla dzieci niesłyszących.
- Sukcesem tego ośrodka są absolwenci i pracownicy, którzy oddali większą część swojego życia pracy ośrodkowi – mówiła podczas uroczystości Ewelina Lulińska-Kuklik, która podkreśliła, że to właśnie tu, jako pierwsi w Polsce niesłyszący uczniowie zdawali maturę. – Wartością i skarbem tego miejsca są ludzie – Wy.
Dobre opanowanie języka, i umiejętność odczytywania mowy z ust umożliwiają uczniom zdobywanie wiedzy na kolejnych etapach kształcenia: w przedszkolu, szkole podstawowej, gimnazjum i szkole ponadgimnazjalnej. Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 dla Niesłyszących współpracuje z AWFiS w Gdańsku, dzięki której uczelnia ta, jako jedyna w Polsce zapewnia możliwość studiowania osobom z dysfunkcją słuchu. Dumą Ośrodka jest grupa teatralna "Astra". Od czterech lat w Ośrodku działa Wczesne Wspomaganie Rozwoju. Kadra pedagogiczna swoją pomocą służy nie tylko kilkulatkom, ale również ich rodzicom, udzielając wskazówek oraz wspierając w procesie terapii i wychowania. Sukcesy dzieci osiągnięte dzięki wczesnej interwencji, pozwalają wielu z nich podjąć skuteczną edukację w szkole masowej.
Uroczystość była okazją do wręczenia nagród i odznaczeń, które otrzymali dyrektor OSW nr 2 Ewelina Lulińska-Kuklik oraz pracownicy ośrodka.