W Przychodni Medyczno-Rehabilitacyjnej „Nasz Dom” została przeprowadzona akcja profilaktyczna „Stop udarom”. Wzięło w niej udział ok. 150 pacjentów przystępując chętnie do badań cholesterolu, cukru i ciśnienia tętniczego.
- Cieszymy się, że nasza akcja wzbudziła zainteresowanie wśród pacjentów. Trochę nas martwi, że mniejsze zainteresowanie towarzyszyło prowadzonym prelekcjom i wykładom, gdyż wiedza na temat pierwszych objawów udaru mózgu jest równie ważna – mówi Janina Roszmann, właścicielka przychodni NZOZ „Nasz Dom” i główna organizatorka akcji.
Jak się dowiedzieliśmy w trakcie badań przesiewowych stwierdzono 4 przypadki przekroczonych wskaźników glukozy we krwi, czyli niezdiagnozowanych dotąd u pacjentów objawów cukrzycy i ok. 40 przypadków podwyższonego cholesterolu. Te wyniki, a zwłaszcza wysokie wskaźniki cukru zdaniem Janiny Roszmann wymagają konsultacji lekarskiej i podjęcia leczenia.
Jak dodaje pielęgniarka i psycholog Anna Roszmann w Wejherowie potrzeba przeprowadzania tego typu akcji, zwłaszcza w zakresie edukacji, jest ogromna. Wyniki badań krwi są bardzo ważne, ale świadomość o czynnikach ryzyka dla osób z wysokim ciśnieniem tętniczym oraz podwyższonymi wskaźnikami cholesterolu i cukru, jest równie ważna, a często jeszcze ważniejsza dla naszego zdrowia i życia.
- Kiedy zaobserwujemy objawu udaru mózgu u siebie lub osoby bliskiej decydujące znaczenie odgrywa czas. Jeżeli w ciągu czterech i pół godziny od wystąpienia pierwszych objawów udaru chory trafi na oddział neurologiczny szpitala i otrzyma odpowiednią pomoc, jest bardzo duża szansa na całkowite wyleczenie i powrót do pełnej sprawności – informuje Anna Roszman.
W trakcie akcji pacjenci otrzymywali również broszury informacyjne wydane przez Fundację Udaru Mózgu zawierające poradnictwo dotyczące rozpoznania choroby i postępowania z osobą po udarze mózgu. Rozszerzonych porad udzielano również w trakcie badań.
Podejrzewasz udar mózgu? Dzwoń pod numer 999. Liczy się czas. W każdej sekundzie umierają komórki mózgu. Objawy? Ciężka noga/ręka, Zaburzenia widzenia, Asymetria Twarzy, Spowolniona Mowa.