Lato w Wejherowie jest tradycyjnie czasem artystycznych, a także sportowych wyzwań. W tym roku, pomimo pandemii i zaostrzonych przepisów sanitarnych, Wejherowskie Centrum Kultury oraz w Miejska Biblioteka Publiczna przeprowadziły ciekawe zajęcia dla dzieci i młodzieży. Jak każdego roku kluby i stowarzyszenia sportowe, przy finansowym wsparciu miasta, zorganizowały różnorodne wydarzenia sportowe w czasie wakacyjnej przerwy w szkołach.
- Tegoroczne wakacje w mieście, choć w trudnej sytuiacji związanej z epidemią koronawirusa i różnymi obostrzeniami, okazały się ciekawe i aktywne – mówi Arkadiusz Kraszkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa. – Były zajęcia sportowe i warsztaty artystyczne, które zorganizowała Biblioteka Miejska oraz Wejherowskie Centrum Kultury. W parku otwarta była Letnia Biblioteka. Mam nadzieję, że każdy znalazł coś dla siebie. Dziękuję instruktorom za profesjonalizm, a młodym twórcom za zapał.
Artystycznie w Wejherowskim Centrum Kultury
Podczas kilkudniowych turnusów, dzieci i młodzież z Wejherowa projektowała i tworzyła fotościankę, a zwieńczeniem ich pracy była sesja fotograficzna. W trosce o przyrodę przeprowadzono m.in. warsztaty fotograficzno-przyrodnicze podczas których młodzież zapoznała się z tematem portretu w fotografii. Kreatywnym uzupełnieniem fotografii był kolaż z wykorzystaniem elementów botanicznych. Było to wprowadzenie do ekologii, świadomości i odpowiedzialności poprzez niewielkie, dobre nawyki. Zbieranie śladów ludzkiej obecności w lesie lub parku i dokumentacja tych przedmiotów poprzez ciekawe kompozycje. Przygotowywano także lampiony z butelek plastikowych i Zpagetti – włóczki otrzymywanej z recyclingu.
Młodzi artyści wzięli udział w plenerze malarskim, który zainspirowany został wejherowską architekturą. Wybrali sobie spośród kamienic znajdujących się na rynku jedną i tworzą na jej temat prace malarską da dykcie. Kamienica była punktem wyjścia i inspiracją.
Popularnością cieszyły się także warsztaty „Teatr na boisku”, podczas których prowadzone były gry i zabawy teatralne, czytanie i interpretacja utworów literackich. Ta zabawa słowem i gestem, odgrywanie różnorodnych scenek związanych z przestrzenią boiska pozwoliły na efektywne działania ruchowe, ale także na zainteresowanie dzieci i młodzieży teatralizacją życia codziennego. W programie letnich warsztatów znalazły się także warsztaty cyrkowe i taneczne.
Twórczo w Miejskiej Bibliotece Publicznej
Tegoroczne "Wakacje w Bibliotece" odbywały się zajęcia pod hasłem „Odkrywcy z Wysp Papierowych”. Mali uczestnicy w czasie spotkań mieli okazję wziąć udział w warsztatach detektywistycznych, w których ćwiczyli umiejętność obserwacji, logicznego myślenia i przenikliwości, czyli cech dobrego detektywa. Poznali również różnego rodzaju potworki-złośliwce, które powodują znikanie przedmiotów, zwłaszcza wtedy, gdy są najbardziej potrzebne, np. kluczy wychodząc z domu; pilota od telewizora, gdy zaczyna się mecz, itp. Ostatnie dwa dni uczestnicy spędzili na tworzeniu własnej książki z ruchomymi ilustracjami, angażując swoją kreatywność oraz wyobraźnię. W czasie całych warsztatów dzieci pracowały intensywnie, twórczo oraz bawiły się ruchowo wzmacniając poczucie własnej wartości, zwłaszcza na warsztatach detektywistycznych z książkami Grzegorza Kasdepki.
Podczas warsztatów animacji poklatkowej dzieci miały okazję stać się twórcami filmu animowanego. Dzieci były więc reżyserami, scenarzystami, choreografami, operatorami kamery (tabletu), czasem artystami plastykami, tworzącymi figurki oraz scenę i dbającymi o całość filmu. Młodzi filmowcy nakręcili pięć filmików, każdy trwał ok. 2 minut. Powstały filmy o kosmosie, o minecrafcie, o wymarzonych wakacjach, o zaginionym kotku czy bohaterach dżungli.
Lato 2020 na sportowo
Każdego roku Urząd Miejski w Wejherowie przeznacza środki dla organizacji pozarządowych na organizowanie latem zajęć sportowych. W tym roku Wejherowska Akademia Piłki Nożnej „Błękitni” zorganizowała zajęcia z piłki nożnej dla chłopców i dziewcząt w ramach akcji „Lato 2020 z Błękitnymi”. Zajęcia sportowe odbywały się na boisku przy ulicy Partyzantów w Wejherowie (tzw. Jamajka).
Na skateparku przy ul. Konopnickiej odbyły się także warsztaty wrotkarskie, które prowadziło Stowarzyszenie Wrotkarskie "Gdańskie Lwy''. Zajęcia prowadził m.in. Karate Klub Wejherowo, Wejherowskie Stowarzyszenie Sportowe – kicboxing, UKS „Szóstka” – siatkówka, Klub Sportowy „Tytani” – piłka ręczna, Wejherowski Klub Sportowy „Gryf” czy Stowarzyszenie Sportów Walki „SHOTOKAN”. Zajęcia sportowe odbywały się także na wejherowskich kortach tenisowych.
Turystycznie z przewodnikiem
Turyści i wszystkie chętne osoby, które chciały poznać atrakcje turystyczne Wejherowa i posłuchać opowieści o historii naszego miasta, mogli codziennie skorzystać z bezpłatnej oferty zwiedzania miasta z przewodnikiem. Zwiedzali m.in. Kalwarię Wejherowską, Klasztor i Kościół franciszkański pw. Matki Bożej Uzdrowienia Chorych na Duszy i Ciele i św. Anny (z zewnątrz), który został ufundowany w XVII wieku przez Jakuba Wejhera. W planie wycieczki znajduje się zawsze wejherowski park z Pałacem Keyserlingów i Przebendowskich. Turyści poznawali także miasto kierując się Szlakiem Nut Kaszubskich, które tworzą trasę wiodącą pośród najpopularniejszych atrakcji turystycznych.