Tegoroczne lato w Wejherowie lato było bardzo atrakcyjne pod względem propozycji kulturalnych skierowanych do mieszkańców. Niezwykle bogatą i zróżnicowaną ofertę przygotowała Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Majkowskiego, która tętniła życiem mimo okresu urlopowego.
Ponad 400 osób, które skorzystało z bibliotecznej letniej oferty kulturalnej to absolutny rekord wejherowskiej książnicy, ale nie jedyny pobity tego lata. Wydarzenia dodatkowe toczyły się obok podstawowej działalności biblioteki, jaką jest udostępnianie zbiorów. W okresie wakacyjnym (dane za lipiec i sierpień) bibliotekę odwiedziło 5 298 osób, korzystając z 11 150 książek.
Z Brzechwą na wesoło
Tradycyjnie bibliotekarze zorganizowali zajęcia skierowane do małych czytelników. Pod hasłem „Z Brzechwą na wesoło” przez trzy tygodnie lipca dzieci rywalizowały w Turnieju Drużyn. Przedmiotem rozgrywek były różnego rodzaju gry, konkursy i zabawy prowadzone w oparciu o znane i lubiane wiersze Jana Brzechwy. Dzieci przygotowywały inscenizacje, malowały plakaty i dekoracje. Na zakończenie miał miejsce pokaz teatrzyków w wykonaniu wszystkich zespołów. Zwycięskie drużyny otrzymały nagrody. Zajęcia odbywały się w ramach projektu „Wybieram książkę”, dofinansowanego przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
W części zamkniętej, na którą obowiązywały wcześniejsze zapisy, udział wzięło 26 dzieci. W programie znalazły się jednak propozycje otwarte, w których udział wzięli wszyscy chętni. Były to dwa pokazy spektakli: „Skarb to nie tylko złoto” w wykonaniu teatru Blaszany Bębenek, oraz „Bajeczna Księga” w wykonaniu Teatru Urwis. Przedstawienia obejrzało łącznie 120 osób. Z aktorami Teatru Urwis dzieci spotkały się także podczas zabawy plenerowej „W krainie bajek”, w której udział wzięło 60 osób.
Letnia Biblioteka w Pałacu
Po raz pierwszy w naszym mieście pojawiła się Letnie Biblioteka w Pałacu. Dzięki współpracy z Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej i Wydawnictwem Region, na tarasie Pałacu Przebendowskich zagościł plenerowy punkt biblioteczny. Znalazła się w nim zarówno oferta książek do wypożyczenia, jak i do czytania na wygodnych parkowych ławkach (w tym między innymi prasa codzienna). Punkt cieszył się dużym zainteresowaniem, zarówno mieszkańców Wejherowa, jak i turystów, którzy odwiedzając imponujący park, korzystali z bibliotecznych zasobów i chętnie wracali.
Letnia Biblioteka w Pałacu tętniła życiem, dzięki bogatej i zróżnicowanej ofercie kulturalnej. To tutaj odbyły się takie imprezy plenerowe jak: Noc Bibliotek, wizyta Książkobusu, czy wspomniana już zabawa z aktorami Teatru Urwis. Dużym zainteresowaniem cieszył się cykl pokazów Teatrzyku Kamishibai. W czterech spotkaniach z teatrzykiem obrazkowym udział wzięło 125 dzieci. Ich opiekunowie zachwalali możliwość spędzenia czasu z dzieckiem w atrakcyjny sposób na świeżym powietrzu. Była to także wymarzona sceneria do warsztatów ekologicznych w ramach ogólnopolskiego projektu EkoPaka, do którego zakwalifikowała się biblioteka. Wzięło w nich udział 15 dzieci. Plenerowy punkt biblioteczny stał się też miejscem spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży. Mimo wakacji młodzi ludzie chętnie spotykali się w swoim towarzystwie żeby porozmawiać o przeczytanych powieściach. W trzech wakacyjnych spotkaniach udział wzięło 7 osób.
Literackie Środy
Sztandarowym cyklem Letniej Biblioteki w Pałacu stały się Literackie Środy - kameralne spotkania z autorami literatury regionalnej. W otoczeniu parkowej zieleni toczyły się rozmowy o literaturze, historii i kulturze naszego regionu. Była to także okazja do zakupu książek cenionych autorów. W spotkaniach z Januszem Mamelskim, Arturem Jabłońskim, Henrykiem Połchowskim, Stanisławem Janke, Edmundem Szczesiakiem, Romanem Drzeżdżonem i Eugenią Drawz udział wzięło łącznie 70 osób.
Kobieta z innej bajki
Literackie spotkania w parku to nie jedyna oferta przygotowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną dla dorosłych. W głównym budynku biblioteki od 14.07 do 29.07 odbywały się warsztaty dla kobiet pt. "Kobieta z innej bajki. Biblioterapia traktująca o byciu kobietą". Udział wzięła w nich bardzo zróżnicowana grupa dwunastu sympatycznych i szalenie aktywnych Pań. Zajęcia prowadziły: Natalia Heba i Alicja Silikowska.
Tematyka zajęć oscylowała między takimi wątkami, jak: kobiecość, cielesność, komunikacja, stereotypy, seksualność i uczucia oraz role społeczne. Dla uczestniczek i prowadzących był to czas spędzony w atmosferze otwartości i serdeczności, a przede wszystkim umożliwił cenną wymianę doświadczeń międzypokoleniowych.
Na zakończenie warsztatów odbył się finisaż fotografii Ewy Cichockiej i Magdy Pennert „Blue of Marettimo”. Prezentacja jest plonem podróży na Wyspy Egadzkie w pobliżu Sycylii. Autorki podzieliły się z czytelniczkami swoimi wiadomościami i wrażeniami z wypraw Spotkanie połączone było z prezentacją multimedialną przybliżającą Wyspę Marettimo oraz smaki Sycylii. Bohaterki spotkania opowiedziały także o swojej wyprawie pod hasłem „Polak tu był – Sycylia śladami polskich artystów”.
Kurs nauki gry w szachy
Atrakcji kulturalnych nie zabrakło także w sierpniu. W dniach 10-13 sierpnia przeprowadzono kurs nauki gry w szachy. Chętni czytelnicy nabyli lub udoskonalili umiejętność gry w szachy, a także posiedli wiedzę i kompetencje pozwalające uczestniczyć w konkursie szachowym rozegranym na zakończenie. Nad przebiegiem kursu czuwała Bogumiła Dettlaff, a przeprowadził instruktor sportu Witosław Walkusz. W kursie udział wzięło 10 osób.
Rekordowe pod względem aktywności czytelników lato w Miejskiej Bibliotece Publicznej jest dowodem na to, że jest to ważne miejsce na mapie Wejherowa. Choć wakacje dobiegły końca, jesienne propozycje wejherowskiej książnicy są równie atrakcyjne i warto zapoznawać się z nimi na bieżąco.