W wejherowskim ratuszu gościła grupa gości z Wielkopolskiego Klubu Publicystów Krajoznawczych PTTK z Poznania. Z turystami-publicystami spotkał się zastępca prezydenta miasta Arkadiusz Kraszkiewicz.
W trakcie spotkania Arkadiusz Kraszkiewicz przedstawił gościom historię Wejherowa przywołując m.in. legendę o Jakubie Wejherze, który w obliczu zagrożenia życia w trakcie oblężenia murów miasteczka Biała złożył ślubowanie, iż jeśli wyjdzie cało z tej opresji, wybuduje w swoich włościach dwa kościoły, co po latach uczynił tworząc osadę Wejherowska Wola w 1943 roku. Opowiedział też o atrakcjach turystycznych i historycznych miasta.
Prezes klubu Zbigniew Szmidt poinformował prezydenta, że Wielkopolski Klub Publicystów Krajoznawczych PTTK jest jedynym w Polsce klubem zrzeszającym ponad 40. autorów literatury krajoznawczej. Klub został założony w 1980 roku w Poznaniu i skupia w swoich szeregach publicystów całej Polski m.in. z Szczecina, Poznania, Lublina, Piaseczna, Brzegu i Ciechocinka. Są to ludzie różnych profesji zauroczeni pięknem naszego kraju. Łączy ich wspólny cel: odkrywanie i upowszechnianie bogatej historii polskich miast i regionów oraz ciekawych miejsc i ludzi. Zdobywaną wiedzą dzielą się z innymi w różnych książkach i czasopismach, w tym miesięczniku „Turysta”. Co 2 lata organizują też zjazdy swoich członków, coroczne zloty na terenie Wielkopolski, a także przeglądy książki turystycznej i krajoznawczej.
Zastępca prezydenta Arkadiusz Kraszkiewicz wręczył prezesowi klubu Zbigniewowi Szmidtowi Medal 380-lecia Wejherowa oraz album o Wejherowie.
- Gdziekolwiek będziecie, pamiętajcie zawsze o Wejherowie - podkreślił Arkadiusz Kraszkiewicz zachęcając gości do bywania w grodzie Wejhera i upowszechniania informacji o Wejherowie.
Organizator podróży krajoznawczej do Wejherowa dr Mieczysław Wojewski powiedział, że pobyt autorów publicystyki krajoznawczej w grodzie Wejhera obejmuje wizyty w najważniejszych miejscach naszego miasta, w tym m.in. w Ratuszu, w Muzeum Piaśnickim i Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, a także na Kaszubach np. w Piaśnicy, Luzinie, Dąbrówce i Kazimierzu.