W wejherowskim szpitalu rozpoczął się cykl warsztatów dla personelu medycznego, które poświęcone są zachowaniom dzieci autystycznych podczas pobytu w szpitalu. Warsztaty prowadzą przedstawicielki Wejherowskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Autyzmem - Izabela Minga i Iwona Mostowska.
- Warsztaty mają na celu przybliżenie problem autyzmu, trudnych i niezrozumiałych dla osób pośrednich zachowań ludzi dotkniętych tym zaburzeniem – mówi Iwona Mostowska z Wejherowskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Autyzmem. – Dziękujemy dyrektorowi Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie Andrzejowi Zieleniewskiemu za zrozumienie tego problemu i umożliwienie przeprowadzenia warsztatów.
Jak mówi Izabela Minga z Wejherowskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Autyzmem, podczas warsztatów omawia się zachowania w przypadku, kiedy pacjent z autyzmem np. nie chce dać się zbadać.
- Każde dziecko może reagować inaczej – agresją albo wręcz przeciwnie - wycofaniem, nasze dzieci często nie potrafią wskazać, co je boli – mówi Izabela Minga. – Chcemy, aby przebywanie na oddziale nie było uciążliwe dla chorego, personelu i pozostałych pacjentów.
W warsztatach wzięli już udział pracownicy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, Oddziału Dermatologii, Wewnętrznego i Gastroenterologii, Geriatrii, Neurologii oraz Pediatrii. Spotkania takie będą przeprowadzone na wszystkich oddziałach. Kolejne spotkanie w szpitalu już 29 czerwca na Oddziale Kardiologii.