Badania Klimatu Rowerowego są próbą zebrania opinii o jakości korzystania z roweru w polskich miastach i gminach. Ich wyniki tworzą Ranking Miast i Gmin Przyjaznych Rowerzystom.
Wyniki badań nakreślają wielowymiarowy obraz sytuacji osób korzystających z rowerów w poszczególnych miastach i gminach Polski. Umożliwia to wsparcie argumentów na rzecz poprawy warunków jazdy rowerem i jakości przestrzeni publicznych.
Metodolodia
Badania Klimatu Rowerowego są przeprowadzane w cyklu dwuletnim według sprawdzonej metodologii. Badania Klimatu Rowerowego są realizowane w Polsce przez stowarzyszenie samorządowe Polska Unia Mobilności Aktywnej (PUMA). Badania przeprowadzane są według sprawdzonej i rozwijanej przez od 1998 roku metodologii Fahrradklima-Test. Według niej, w 2018 roku przebadano blisko 700 europejskich miast.
Edycje i wyniki
Wyniki badań tworzą Ranking Miast i Gmin Przyjaznych Rowerzystom. Pilotaż Badania Klimatu Rowerowego w skali jednego miasta odbył się w 2018 roku. Ogólnopolskie badania przeprowadzane są w cyklu dwuletnim od 2020 roku.