Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się akcja „Przygarnij Bratka” organizowana przez ZUK i EKOFABRYKĘ, a to wszystko w ramach drugiego cyklu „KLIMATycznie w Wejherowie”. Blisko 2,5 tys. sadzonek bratków znalazło swój drugi dom i trafiło do mieszkańców.
Każdego roku, na przełomie maja i czerwca, rośliny kwitnące wiosną wymieniane są na gatunki letnie. Często te sadzonki są bardzo dobrej kondycji i wciąż mogą cieszyć oko mieszkańców w ich ogrodach czy na balkonach. Dodatkowo mogli zostawić puste doniczki, które zostaną przekazane do szkółek ogrodniczych w celu ich ponownego wykorzystania.
Akcja wpisuje się idee EkoFabryki – Nie wyrzucaj, naprawiaj. W tym wypadku może nie naprawiamy, ale dajemy drugie życie bratkom. Jest też akcja w ramach KLIMATycznie w Wejherowie. Postanowiliśmy dać drugie życie bratkom, które są w dość dobrej kondycji ze względu na aurę pogodową, która panowała w tym roku. Chcemy, aby mieszkańcy przygarnęli bratki i przyozdobili swoje ogrody i balkony. - powiedział Andrzej Gorczycki, dyrektor Zakładu Usług Komunalnym w Wejherowie.
Dzisiejsze wydarzenie jest jednym z wielu tego typu wydarzeń na terenie miasta, o czym mówił zastępca prezydenta miasta, Arkadiusz Kraszkiewicz - Akcja „Przygarnij Bratka” polega na tym abyśmy wspólnie dbali o czyste powietrze, klimat oraz przestrzeń, która nas otacza. Dzisiaj zmieniamy nasadzenia na terenie Wejherowa i tego bratka, który jest w bardzo dobrym stanie przekazujemy mieszkańcom, by dać mu drugie życie. Jest to jedno z wielu wydarzeń w ramach akcji KLIMATycznie w Wejherowie. Wcześniej był to Rowerowy Maj, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczniów naszych szkół.
Bardzo aktywnie w akcję włączyli się radni miejscy. Przewodniczący Rady Miasta Jacek Gafka oraz radni Mariusz Łupina, Justyna Ostrowska i Dorota Chodubska, a także sekretarz miasta Bogusław Suwara.
Klimatycznie w Wejherowie
Akcja recyklingu bratków wpisuje się w cykl działań „KLIMATycznie w Wejherowie”, której celem jest zachęcenie mieszkańców do zwrócenia uwagi na ochronę środowiska i zmian nawyków, jakie każdy z nas może wykonać, aby ochronić klimat.
Mieszkańcy Wejherowa już od września ub. roku brali udział w wielu ciekawych i inspirujących działaniach - warsztatach, spotkaniach, prelekcjach związanych z ochroną klimatu. Zachęcaliśmy do zmiany nawyków na bardziej ekologiczne np. poprzez zbiórkę pustych doniczek ogrodowych z tworzyw sztucznych po sadzonkach w punkcie PSZOK. Na cmentarzu komunalnym przy ul. Roszczynialskiego została wydzielona półka, na której można odstawić znicz do ponownego wykorzystania. Chętni mieszkańcy, którzy wcześniej zgłosili taką chęć, otrzymali sadzonki drzew i krzewów do posadzenia na swoich posesjach. Odbywały się zajęcia edukacyjne dla dzieci o tym, jak bezpiecznie dokarmiać ptaki, był spacer z leśnikiem, Noc Nietoperzy czy tworzenie Jeżostrefy. Najmłodsi mogli wziąć udział w zajęciach artystycznych o tematyce ekologiczno-przyrodniczej i obejrzeć spektakl. Wspólnie Sprzątaliśmy Świat, a na jeden dzień – przynajmniej niektórzy z nas - zamienili samochód na rower w ramach Dnia bez Samochodu.
W tym roku kontynuujemy te działania. W maju zaprosiliśmy uczniów wejherowskich szkół podstawowych do kampanii Rowerowy Maj w Wejherowie. Wybór ekologicznego środka transportu ma ogromne znaczenie dla naszego środowiska. Kontynuowana jest zbiórka pustych doniczek ogrodowych z tworzyw sztucznych po sadzonkach w punkcie PSZOK, a akcja „Przygarnij bratka” mamy nadzieję, że przypadnie do gustu mieszkańcom. Więcej o innych miejskich działaniach proekologicznych będziemy informować szerzej już 3 czerwca.