W sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Wejherowie rozpoczęło się szkolenie pt. „Pierwsza pomoc dla każdego” organizowane w ramach projektu Budżetu Obywatelskiego.
W otwarciu szkolenia wzięli udział: zastępca prezydenta Arkadiusz Kraszkiewicz, sekretarz miasta Bogusław Suwara, przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Samorządów Tomasz Groth, który z zawodu jest ratownikiem medycznym oraz Katarzyna Dowgan, autorka projektu. Szkolenia prowadzą ratownicy medyczni Łukasz Wodziński i Łukasz Omernik.
Projekt Budżetu Obywatelskiego
- Ten pomysł powstał w ramach Budżetu Obywatelskiego dzięki cennej inicjatywie Katarzyny Dowgan, a w głosowaniu zyskał poparcie mieszkańców. Dzięki temu jest realizowany. Temat ten dotyczy nas wszystkich. Czym więcej osób pozna zasady udzielania pierwszej pomocy, tym bardziej będziemy się czuć bezpieczni w przestrzeni publicznej – powiedział zastępca prezydenta Arkadiusz Kraszkiewicz.
- Pomysł narodził się z mojej pracy zawodowej jako inspektora bhp oraz rozmów z wieloma ludźmi, z których wynika, że wciąż za mało wiemy o zasadach udzielenia pierwszej pomocy. Często zdarza się, że mamy na ten temat ogólną orientację, ale jak faktycznie dochodzi do potrzeby udzielenia pierwszej pomocy konkretnej osobie, to nie wiemy co robić i z obawy na brak przekonania oczekujemy, że zrobi to ktoś inny. Odbyte ćwiczenia mogą pomóc uratować komuś życie - mówi Katarzyna Dowgan, autorka projektu dodając, że do szkoleń zgłosiło się około stu osób. Szkolenie trwa 3 godziny i prowadzą je zawodowi ratownicy medyczni.
Ćwiczenie czyni mistrza
Jak informuje ratownik medyczny Łukasz Wodziński z firmy TotalMedica uczestnicy szkolenia wysłuchują wykładu na temat zasad udzielania pierwszej pomocy oraz biorą udział w ćwiczeniach z wykorzystaniem fantomów oraz osób biorących udział w szkoleniu, z instruktorami włącznie.
- W ramach tego szkolenia, oprócz podstawowych zasad, uczestnicy dowiadują się m.in. jak ratować dzieci np. w przypadku zadławień, a także jak postępować w przypadku krwotoku czy porażenia prądem. Jednym z ważniejszych ćwiczeń jest praktyczne zastosowanie defibrylatora AED – mówi Łukasz Wodziński podkreślając, że nie bez powodu mówi się, że ćwiczenie czyni mistrza.
- Świadek zdarzenia zazwyczaj jest pierwszą osobą, która może komuś udzielić skutecznej pomocy, zanim na miejsce zdarzenia przyjedzie Pogotowie Ratunkowe. A w trosce o ratowanie życia ludzkiego liczy się każda minuta – dodaje.
O ratowaniu w skrócie
Ratownik Łukasz Omernik podkreśla, że dzwoniąc na nr 999 (bardziej wskazany) lub 112 trzeba podać krótko co się stało i gdzie ma to miejsce, a czasem odpowiedzieć na kilka ważnych pytań np. czy pacjent jest przytomny i czy oddycha. Należy pamiętać, że w niesieniu pomocy liczy się każda chwila. Pogotowie może przybyć za 5-7 minut, poza miastem nieco dłużej, a zatrzymanie oddechu na dłużej niż 3-4 minuty może okazać się katastrofalne dla czynności mózgu i życia człowieka. Dlatego przy stwierdzeniu braku oddechu u nieprzytomnego należy natychmiast przystąpić do reanimacji: po odchyleniu głowy do tyłu trzeba wykonać 30 uciśnięć klatki piersiowej i dokonać dwóch wdechów. Czynność należy wykonywać aż do wznowienia oddechu lub przybycia lekarza lub ratownika.
W załączonej galerii foto oprócz zdjęć znajdziemy również kilka plansz zawierających ważne informacje dotyczące zasad udzielania pierwszej pomocy.
Następne szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy odbędzie się 9 kwietnia br. o godz. 16 w Sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego przy ul. 12 Marca 195.