Na zaproszenie wejherowskiej Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej przebywał w Wejherowie w dniu 22 marca br. były premier Japonii Naoto Kan wraz z grupą ekspertów ds. energetyki. Gości przyjął w ratuszu prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt.
Prezydent oprowadził gości po ratuszu zapoznając z historią Wejherowa i zasługami Jakuba Wejhera w dziele budowy miasta. Pokazał gościom m.in. izbę pamięci i centrum monitoringu w Straży Miejskiej. Oficjalne spotkanie odbyło się w sali narad ratusza miejskiego z udziałem prezesa Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej Leszka Glazy i najbliższych współpracowników prezydenta. Uczestniczyli w nim m.in. zastępcy prezydenta Bogdan Tokłowicz i Piotr Bochiński, sekretarz miasta Bogusław Suwara i skarbnik miasta Arkadiusz Kraszkiewicz. Podczas spotkania prezydent wręczył premierowi Naoto Kan albumy o Wejherowie i Kalwarii Wejherowskiej. Japońscy goście spacerując po Wejherowie zwiedzili m.in. Park Miejski i zajrzeli do kawiarni La Bell, gdzie skosztowali polskich potraw.
W Filharmonii Kaszubskiej premier Naoto Kan wziął udział w spotkaniu na temat „Energetyka odnawialna – szansa i przyszłość dla naszego regionu”. Na spotkanie przybyły m.in. osoby zajmujące się produkcją energii ze źródeł odnawialnych, osoby interesujące się osiągnięciami Japonii w zakresie tym zakresie oraz przeciwnicy energii jądrowej, m.in. przedstawiciele gminy Mielno. Naoto Kan opowiedział m.in. o przebiegu awarii w Fukushimie i konsekwencjach dla systemu energetycznego Japonii. Jak podkreślił wstrzymano pracę 54 reaktorów jądrowych poddając je szczegółowym przeglądom technicznym. Dlatego w Japonii powrócono do produkcji energii elektrycznej z paliw kopalnych i podjęto intensywne działania na rzecz ograniczenia zużycia energii elektrycznej. Zdecydowano się też się maksymalne wykorzystania energii odnawialnych, w tym elektrowni wiatrowych, wodnych i baterii słonecznych, a do ogrzewania – źródeł geotermalnych.
Naoto Kan powiedział, że na swoim dachu ma zamontowaną tzw. fotowoltaikę i jak wielu Japończyków jest nie tylko odbiorcą energii elektrycznej, lecz także jej producentem. W Japonii przyjęto specjalny pakiet ustaw określający zasady sprzedaży energii elektrycznej wytwarzanej w małych domowych elektrowniach słonecznych. Cena zakupu tej energii przez firmy energetyczne od prywatnych wytwórców jest dwukrotnie wyższa od ceny powszechnych opłat za energię (42 jeny/21 jeny za 1 kwh – tzw. taryfa gwarantowana). W ten sposób ciężar kosztów pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych rozkładany jest na 9 głównych firm energetycznych i całe społeczeństwo. Koszt zakupu domowej fotowoltaiki zwraca się po 10 latach. Jak zapewnia Naoto Kan fotowoltaika jest opłacalna i technicznie możliwa do zastosowania w każdym kraju. W Polsce, jak stwierdził premier, ze względu na płaski teren, są znakomite warunki do budowy elektrowni wiatrowych. Po spotkaniu w Filharmonii Kaszubskiej odbyła się konferencja prasowa dla mediów.