Chór Cantores Veiherovienses zwycięzcą XXIV edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni o Morzu. Za najlepszego dyrygenta uznany został Tomasz Chyła. Podczas Gali Finałowej, która odbyła się w Filharmonii Kaszubskiej przyznano liczne wyróżnienia oraz brązowe, srebrne i złote dyplomy.
Ogólnopolski Festiwal Pieśni o Morzu w Wejherowie ma za sobą długoletnią i bogatą tradycję. Początki ruchu śpiewaczego sięgają końca XIX wieku, a pierwszy Festiwal Pieśni o Morzu miał miejsce w maju 1966 roku.
- Festiwal przypomina i kultywuje historie, a tym samym nasze dziedzictwo kulturowe. Zarówno mieszkańcy, śpiewacy, instytucje kultury oraz włodarze miasta dążą do kontynuacji tej pięknej tradycji. Przyczynia się do tego też wieloletnia współpraca z Akademią Muzyczną w Gdańsku, Szkołą Muzyczną w Wejherowie czy Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko - Pomorskiej. - mówi Jolanta Rożyńska dyrektor Wejherowskiego Centrum Kultury Filharmonia Kaszubska.
Tegoroczny festiwal otworzyła parada z Placu Jakuba Wejhera do Filharmonii Kaszubskiej. Przewodziła ją orkiestra Garnizonu Morskiego. Następnie na scenie Filharmonii Kaszubskiej wystąpił laureat poprzedniej edycji, warszawski zespół proMODERN. Festiwalowi towarzyszyła wystawa pt. "Ojciec Pieśni i Opery Narodowej - Snakowski o Moniuszce".
Festiwal to promocja Wejherowa
- Festiwal to też promocja Wejherowa. Przyjeżdżają tutaj chóry z całej Polski. Poznają nasze miasto, a pod względem śpiewu myślę, że są usatysfakcjonowani. - mówi Arkadiusz Kraszkiewicz wiceprezydent Wejherowa i dodaje - Chóry śpiewają nie tylko utwory marynistyczne, ale też w języku kaszubskim oraz patriotyczne. W związku z tym repertuar jest różnorodny.
Jury oceniało 11 chórów. Nie zabrakło przedstawicieli Wejherowa, sąsiedniej gminy, Trójmiasta oraz nieco dalszych regionów jak Łeba, Kościerzyna, Koszalin czy Lublin. Grupy śpiewacze oceniane były w 5 kategoriach: dziecięce, młodzieżowe, pochodzące ze szkół muzycznych, mieszane i jednorodne.
- Prowadząc różne chóry, zarówno profesjonalne, jak i amatorskie, nauczyliśmy się patrzeć z sympatią na wykonawców. I taka jest też nasza rola, pozytywnej mobilizacji, zachęty do śpiewania. - mówi prof. zw. dr hab. Ryszard Roman Zimak przewodniczący Jury i dodaje - W dniu otwarcia festiwalu oglądaliśmy miasto. Nastąpiła prezentacja chórów i to wielka radość widzieć Wejherowo w postaci chóralnej. Tego bym życzył innym polskim miastom.
Wyniki festiwalu
Brązowe dyplomy otrzymały: Żeński Chór Kameralny z Cewlina.
Srebrne dyplomy powędrowały do: Chóru Dzięcięcego Con Passione przy SP nr 47 w Lublinie, Chóru Żeńskiego "Gaudeamus" Gminy Wejherowo, Chóru Kameralnego Centrum Kultury 105 w Koszalinie oraz Chóru Mieszanego Szkoły Muzycznej II stopnia im. Zygmunta Noskowskiego w Gdyni.
Złote dyplomy odebrały: Chór SP nr 9 w Wejherowie, Żeński Chór Kameralny przy I LO im. gen. Józefa Wybickiego w Kościerzynie, Chór PSM I stopnia im. Fryderyka Chopina w Wejherowie i Chór "Canto" PSM I stopnia im. Mieczysława Michalskiego w Lęborku.
Grand Prix oraz 13.000 zł otrzymał Chór Cantores Veiherovienses. Zdobywcy "Złotego Żagla" na koniec zaśpiewali kaszubską melodie ludową pt. "Rëbộczczi".
Foto: Przemysław Burda