Certyfikat dla wejherowskiego szpitala „Szpital Przyjazny Dziecku”
Szpital Specjalistyczny imienia Floriana Ceynowy w Wejherowie otrzymał 14 czerwca po raz kolejny certyfikat "Szpitala Przyjaznego Dziecku", przyznawany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF). Celem programu „Szpital Przyjazny Dziecku” jest propagowanie tworzenia warunków sprzyjających rozpoczęciu karmienia piersią w szpitalu oraz przeciwdziałania agresywnej reklamie odżywek dla niemowląt. Wejherowski szpital certyfikat otrzymał po raz drugi.
– Po raz pierwszy certyfikat otrzymaliśmy w 2000 roku – mówił dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie Andrzej Zieleniewski. – Teraz musieliśmy się poddać się powtórnej ocenie, a ta procedura nie jest wcale łatwa. Każda placówka na świecie odznaczona tym tytułem musi spełniać określone warunki w zakresie ochrony, propagowania i wspierania karmienia piersią. Ważna jest także właściwa opieka nad matką i dzieckiem.Podczas uroczystości zastępca prezydenta Wejherowa Bogdan Tokłowicz gratulował dyrektorowi i pracownikom szpitala przyznanego certyfikatu. - Gratuluję pracownikom Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie, którzy świadczą specjalistyczne usługi medyczne dostosowane do potrzeb pacjentów i wymagań prawnych systemu opieki medycznej w Polsce – powiedział Bogdan Tokłowicz. – Obserwujemy z podziwem rozwój tej placówki i mogę zapewnić, że będziemy nadal wspierać finansowo ten szpital.
Inicjatywa „Szpitala Przyjaznego Dziecku” powstała w 1990 r. Pomysłodawcami były: Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF). Jej celem jest przywrócenie prawidłowego sposobu żywienia dzieci na całym świecie (m.in. poprzez program „10 Kroków do Udanego Karmienia Piersią” – promocja karmienia naturalnego).Jak dodaje Bożena Czepułkowska, zastępca dyrektora wejherowskiego szpitala przyznanie certyfikatu cieszy o tyle bardziej, że przyznany został nie tyle przez komisję, ile przez pacjentki. Krystyna Dziadkiewicz, sekretarz Komitetu Upowszechniania Karmienia Piersią, która przez wiele lat pracowała w wejherowskim szpitalu jako neonatolog, mówiła, że gdyby każde dziecko było karmione przez matkę do szóstego miesiąca życia, lekarzom w ciągu roku udałoby się uratować 1,2 mln dzieci na całym świecie.- W tym roku mija 20 lat od powstania programu „Szpital Przyjaznego Dziecku” program promujący karmienie piersią – wyjaśnia Krystyna Dziadkiewicz, sekretarz Komitetu Upowszechniania Karmienia Piersią. – „Szpital Przyjaznego Dziecku”, to nie tylko tytuł, to program i procedury, które wdrażają szpitale. Korzyści są naprawdę wymierne zarówno dla dziecka, dla matki i dla rodziny. Gratuluję dyrektorowi zwłaszcza kadry na każdym szczeblu, która potrafiła stworzyć warunki sprzyjające rozpoczęciu karmieniu piersią w szpitalu.
Jak podkreślił Krzysztof Maciejewski, ordynator Oddziału Położnictwa i Ginekologii Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie, w wejherowskim szpitalu odebrano w ubiegłym roku ok. 3300 porodów.- Karmienie naturalne to swoisty powrót do natury – mówił dr Krzysztof Maciejewski. - Jest najnormalniejszy odruch jakie ma każdy człowiek. W naszym szpitalu jest dużo porodów rodzinnych, chcielibyśmy oczywiście, żeby wszystkie porody były porodami rodzinnymi, choć jak wiadomo nie zawsze jest to możliwe. Staramy się, żeby wszystko było takie naturalne, zwykłe. Cały personel pracuje na to, żeby przekonać kobiety do karmienia piersią.
Dodajmy, że Szpital Specjalistyczny im. Floriana Ceynowy w Wejherowie może się także poszczycić certyfikatem „Szpitala bez bólu”. Posiada go jedynie kilkanaście placówek w Polsce. Zapewniają one pacjentom wyższy standard uśmierzania bólu pooperacyjnego, niż szpitale nie uczestniczące w projekcie.
Zobacz materiał filmowy na www.zobaczwejherowo.pl