Przybliżenie ludowych zwyczajów, opowiedzenie o postaciach ze słowiańskiej mitologii i dawnych wierzeniach, a przede wszystkim dobra zabawa były celem mobilnej gry miejskiej – „Gdzie Licho nie może, tam Ciebie pośle.”, którą zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna w Wejherowie i Wejherowskie Centrum Kultury.
Ta wyjątkowa atrakcja towarzyszyła obchodom Nocy Kupały. Co roku mieszkańcy Wejherowa spotykali się w Parku Miejskim, podczas wydarzenia towarzyszącego wejherowskiej Rekonstrukcji Historycznej. Ze względu na pandemiczne obostrzenia, w tym roku organizacja wydarzenia w tradycyjnej formie nie była możliwa. Aby jednak zapewnić mieszkańcom grodu Wejhera choć trochę atrakcji i podtrzymać pamięć o tym wydarzeniu, zespoły Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Aleksandra Majkowskiego w Wejherowie oraz Filharmonii Kaszubskiej zorganizowały mobilną grę miejską przybliżającą dawne zwyczaje, wierzenia i postaci z mitologii słowiańskiej. Koncepcja rozgrywki stworzona została przez Good Books, Good Games i SłowiańsKości.
W grze można było wziąć udział przez cały tydzień, jednak to 23 czerwca odbyła się rozgrywka główna, podczas której można było zdobyć atrakcyjne książkowe upominki. Na uczestników czekały też spotkania z postaciami z dawnych słowiańskich legend i podań, a także inne niespodzianki.
- To bardzo ciekawa forma spędzania czasu. Pozwala łączyć, tak popularne wśród dzieci i młodzieży, gry na telefonie komórkowym z podchodami, w które grywaliśmy w naszych dziecięcych czasach. Cieszę się, że możemy spędzić razem czas, a przy okazji dowiedzieć się czegoś interesującego o wierzeniach naszych przodków – mówi Marzena Kwiatkowska, uczestniczka głównej rozrywki mobilnej gry miejskiej.
W dniu tej szczególnej rozgrywki, przed pałacem Przebendowskich, gdzie miał miejsce start gry, stawiło się jedenaście drużyn, które za pomocą telefonów komórkowych, wybrały się w pełen przygód, łamigłówek i zagadek świat.
- Niezwykle cieszy nas duże zainteresowanie przygotowaną przez nas grą. Mamy nadzieję, że w kolejnych dniach będzie ono podobne i mieszkańcy naszego miasta chętnie staną w szranki nie tylko rywalizując z innymi drużynami, ale przede wszystkim zmierzą się z przygotowanymi przez nas wyzwaniami. Wierzymy, że gra pozwoli uczestnikom dowiedzieć się trochę więcej o dawnych zwyczajach związanych z najkrótszą nocą w roku, ale i zachęci do sięgnięcia po literaturę z nią związaną – twierdzi Ewelina Magdziarczyk – Plebanek – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wejherowie.
„Gdzie Licho nie może tam Ciebie pośle” to nie jedyna mobilna gra miejska dostępna w Parku Majkowskiego. Zespoły obu kulturotwórczych, wejherowskich instytucji stworzyły wcześniej choćby „Wsłuchaj się w Park” – grę dostarczającą licznych ciekawostek z historii parku oraz opowieści na temat otaczającej graczy przyrody. Chętni mogą się z nią cały czas zmierzyć, a biblioteka we współpracy z centrum kultury już pracują nad kolejnym wyzwaniem dla miłośników tej formy rozrywki. Jesteśmy przekonani, że nieraz nas jeszcze zaskoczą nie tylko tematyką, ale i atrakcjami towarzyszącymi rozgrywkom.