W ostatni piątek miesiąca w Szkole Podstawowej nr 8 im. Martyrologii Piaśnicy w Wejherowie obchodzony jest tradycyjnie Dzień Patrona. Z tej okazji w szkole zaprezentowano widowisko artystyczne przypominające wybuch II wojny światowej i zbrodnię piaśnicką.
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 Danuta Czernewska rozpoczynając Dzień Patrona przpomniałała, że 31 marca 1968 postanowiono nadać szkole imię Martyrologii Piaśnicy, aby upamiętnić i utrwalić w świadomośći uczniów tej szkoły to, co wydarzyło się w lasach piaśnickich w czasie II wojny światowej.
- Piaśnica to pamięć i ostrzeżenie, gdzie była śmierć, cierpienie i ból. Zaznali tego z rąk niemieckich opraców III Rzeszy niewinni mieszkańcy Pomorza, a szczególnie Wejherowa i okolic. Dzisiaj, gdy słyszymy słowo Piaśnica, myślimy Ojczyzna, patriotyzm, polskość i wracamy pamięcią do tych wydarzeń. A przecież 1 września 1939 roku wszyscy uczniowie wybierali się do szkoły. Zamiast tego przyszła śmierć i zniszczenie. Dlatego w Dniu Patrona naszej szkoły pochylamy się nad mogiłami piaśnickiej zbrodni przywołując pamięć bohaterów tamtych dni i wyrażamy im hołd za ofiarę ich życia - powiedziała Danuta Czernewska.
Celem uczczenia pamięci 12 tys. ofiar zbrodni popełnionej przez niemieckich najeźdźców delegacja uczniów złożyła kwiaty pod tablicą patrona znajdującą się na terenie szkoły.
Po części artystycznej w wykonaniu uczniów "ósemki" zastępca prezydenta miasta Arkadiusz Kraszkiewicz przywołał lata dwudziste i trzydzieste, kiedy po latach zaborów i niewoli Wejherowo zaczęło się rozwijać, zwłaszcza za rządów burmistrza Teodora Bolduana, który po napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę i wybuchu II wojny światowej zapłacił swoim życiem za polskość i służbę Ojczyźnie.
- Jesteśmy winni pamięć tym wszystkim, którzy zginęli w lasach piaśnickich oraz innych miejscach, gdzie ginęli polscy patrioci składając ofiarę własnego życia za Ojczyznę - powiedział Arkadiusz Kraszkiewicz dziękując nauczycielom i uczniom za pamięć oraz żywą lekcję historii wyrażoną poprzez uroczyste i atrakcyjnie przeprowadzenie obchodów Dnia Patrona, co jest szczególnie znaczące w roku obchodów 100-lecia Niepodległości.