Uroczyste obchody Światowego Dnia Świadomości o Autyzmie zorganizowało w dniu 1 kwietnia br. w Filharmonii Kaszubskiej Wejherowskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Autyzmem. Z tej okazji budynek Filharmonii oraz siedziba Starostwa Powiatowego zostały podświetlone na niebiesko, bo kolor ten został przyjęty za symbol autyzmu.
- Autyzm jest poważnym zaburzeniem rozwoju. Jego objawy pojawiają się u dziecka po ukończeniu trzeciego roku życia. Jest to zaburzenie neurorozwojowe związane z nieprawidłową pracą mózgu. Autyzm może objawiać się w różny sposób u poszczególnych osób – mówiła podczas spotkania Iwona Mostowska – wiceprezes Wejherowskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Autyzmem.
W trakcie spotkania miało miejsce wiele wystąpień i przemówień. W imieniu Prezydenta Miasta Wejherowa życzenia dla stowarzyszenia przekazali Bogdan Tokłowicz – przewodniczący Rady Miasta i kierownik Wydziału Kultury, Spraw Społecznych Promocji i Turystyki UM Michał Jeliński.
- To spotkanie jest znakomitą okazją dla rodziców, lekarzy, psychologów i terapeutów do wymiany poglądów i obserwacji na temat przebiegu tej choroby, bo problemem z jakim borykają się autyści w Polsce jest brak szybkiej diagnozy. Rodzice ignorują pierwsze symptomy, lekarze pierwszego kontaktu często nie diagnozują prawidłowo pierwszych objawów, terapia jest podejmowana zbyt późno, a to ona daje szansę na samodzielne funkcjonowanie w społeczeństwie – mówi Gabriela Lisius, starosta wejherowski, dodając, że obchody są również okazją do wsparcia zawiązanego niedawno stowarzyszenia.
Podczas obchodów została zaprezentowana książka autorstwa Agnieszki Chomiuk „Kubuś z pętelką”. Ilustracje do książki wykonały wejherowskie dzieci wraz z rodzicami. Dochód ze sprzedaży tej książki zostanie przekazany na konto Wejherowskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Autyzmem.
- To są bajeczki z przesłaniem dla dzieci i dla dorosłych. W każdej z tych bajek znajdują się pytania metodyczne, aby przedłużać czas przebywania z dzieckiem. Pytania są refleksyjne i pozwalają odkrywać co dzieje się dalej. Pokazują też dziadkom, rodzicom czy osobom czytającym, jak pracować metaforą z dzieckiem. jak wykorzystać każde działanie, żeby z dzieckiem pracować i utrzymywać kontakt – mówi Agnieszka Chomiuk, autorka książki „Kubuś z pętelką”, kierowniczka Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej „Dobra Robota”, która od wielu lat pracuje w sektorze pozarządowym, w tym organizacjach zajmujących się dziećmi niepełnosprawnymi.
Uczestnicy spotkania obejrzeli film o rodzinie, w której żyje dziecko z autyzmem. Obejrzeli także wystawę prac dzieci autystycznych (wystawę w WCK można oglądać do 11 kwietnia br.). Na zakończenie wszyscy z niebieskimi balonikami przemaszerowali spod budynku Filharmonii Kaszubskiej pod siedzibę Starostwa Powiatowego, gdzie miał miejsce pokaz iluminacji budynku.