22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody! Czy w codziennej krzątaninie zastanawiamy się nad tym? Czy dopiero wtedy, gdy po odkręceniu kranu nic z niego nie leci, pojawia się pytanie co się stało i dlaczego? Potrzebujemy jej by żyć, móc się rozwijać i normalnie funkcjonować.
Skąd się bierze woda w naszym kranie?
PEWIK GDYNIA Sp. z o.o. dostarcza wodę do Gdyni, Rumi, Redy, Wejherowa, części gminy Wejherowo i Kosakowo.
Wysokiej jakości, smaczna, a przy tym zdrowa woda pochodzi wyłącznie z podziemnych pokładów wodonośnych. Woda ujmowana jest na ośmiu ujęciach, zlokalizowanych w różnych miejscach obszaru działania Spółki, za pośrednictwem 83 studni głębinowych.
Woda dostarczana przez PEWIK GDYNIA spełnia wszystkie, określone przepisami prawa, normy jakości, dzięki czemu może być ona przeznaczona do spożycia przez ludzi. Badania przeprowadzone na bieżąco przez certyfikowane laboratoria gwarantują, że woda z sieci wodociągowej jest smaczna i zdrowa. Nasza woda nie wymaga też dodatkowego uzdatniania za pomocą filtrów domowych!
Z butelki czy z kranu?
Woda, nazywana przez wielu „kranówką”, jest smaczna i można ją pić bezpośrednio z kranu bez obaw o swoje zdrowie. Potwierdziły to niezależne badania Powiatowego Inspektora Sanitarnego, który stwierdził, że jakość wody z sieci wodociągowej w Gdyni przewyższa jakość źródlanej wody butelkowanej. Tej kupujemy coraz więcej, mimo, że surowe kontrole potwierdzają, że „kranówka” jest zdatna do picia. Woda butelkowana nie podlega aż tak surowym przepisom i badaniom, a przy tym nie ma też dowodu, że jest zdrowsza. Niektóre naturalne wody mineralne zawierają dużo większą ilość minerałów niż jest to zalecane dla niemowląt czy też małych dzieci. Istnieją też obawy dotyczące zagrożenia związanego z substancjami chemicznymi zawartymi w plastiku używanym do produkcji butelek. Opakowania plastikowe po zużytej wodzie mają też znaczący, szkodliwy wpływ na środowisko.
Ile wody zużywamy?
Średnio w Polsce zużywa się około 120 litrów wody dziennie na osobę, we Francji około 200 litrów, a Hiszpanii 280. Co ciekawe, zaledwie 3% jest używane do picia, a zdecydowana większość jest zużywana do spłukiwania toalety, mycia i prania.
● Jeden prysznic – około 50 l
● Kąpiel w wannie – około 80 l
● Pralka – około 65 l
● Zmywarka – około 25 l
● Toaleta (jednorazowo) – 8 l
● Mycie samochodu – nawet 400 l
Łyk historii
Historia zorganizowanego poboru i dystrybucji wody na terenie dzisiejszej Gdyni jest starsza od samego miasta. Już w 1912 roku na Oksywiu zainstalowano pompę z napędem wiatrakowym oraz rurociąg dostarczający wodę dla kilkudziesięciu zamieszkujących tam rodzin.
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Gdyni powstało 31 stycznia 1992 roku w wyniku przekształcenia komunalnego przedsiębiorstwa państwowego pod nazwą Okręgowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gdyni (OPWiK) w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Do 1997 roku jedynym udziałowcem był Komunalny Związek Gmin „Dolina Redy i Chylonki”. W latach 1998-2009 udziałowcami Spółki stawały się sukcesywnie gminy miast: Gdynia, Rumia, Reda, Wejherowo oraz gminy wiejskie Kosakowo i Wejherowo, wnosząc aportem majątek w postaci urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych. Tym samym przedsiębiorstwo stało się wieloosobową, spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, w której udziały posiadają wyłącznie jednostki samorządowe.
Czy wiesz, że:
● Ciało człowieka składa się w około 60% z wody,
● Każdy z nas zużywa średnio około 120 l wody dziennie
● Dziennie powinniśmy wypijać około 1,5 l wody – ma to bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie,
● Człowiek odczuwa pragnienie, gdy straci chociaż 1% z całkowitej ilości wody, jaką posiada w ciele,
● Człowiek może żyć bez pożywienia ok. 40 dni, natomiast bez wody zaledwie kilka dni,
● Utrata wody z organizmu człowieka na poziomie 10% jest niebezpieczna dla zdrowia, natomiast utrata 20% wody powoduje śmierć,
● Zaledwie 0,1 % wody na Ziemi nadaje się do picia,
● Polska należy do krajów o najskromniejszych zasobach wody w Europie,
● Najgłębsza studnia w Gdyni ma głębokość aż 247 m!