Edmund Szczesiak nagrodzony Gryfem Literackim 2017
Redaktor Edmund Szczesiak za książkę pt. "Drogą do nieba" - wydaną przez Wydawnictwo Region w Gdyni, został laureatem nagrody Gryf Literacki 2017 przyznaną przez Kapitułę Konkursu przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wejherowie. Statuetkę Gryfa Literackiego wręczył autorowi prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt przyznając mu nagrodę pieniężną.
Podczas uroczystości, która odbyła się 15 marca br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wejherowie, Kapituła Konkursu Gryf Literacki 2017 przyznała również dwa wyróżnienia. Wyróżnienie Starosty Wejherowskiego za książkę w języku kaszubskim pt. "Rómka & Tómka przecywiónka" (felietony wybrane) - wydaną przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, otrzymali Tomasz Fopke i Roman Drzeżdżon. Wyróżnienie wręczył Jacek Thiel, etatowy członek Zarządu Powiatu. Wyróżnienie Wójta Gminy Wejherowo za książkę pt. "Las Piaśnicki" - fabularyzowany komiks historyczny, wydaną przez Muzeum Piaśnickie w Wejherowie i Muzeum Stuthoff w Sztutowie otrzymał Tomasz Mering. Wyróżnienie wręczyła dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Danuta Balcerowicz.
Prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt gratulując laureatom powiedział, że cieszy go szeroko podejmowana przez wielu autorów kultura i historia Kaszub a także coraz większa ilość autorów publikujących książki w języku kaszubskim, bo kiedyś wydawnictw w języku kaszubskim było bardzo mało.
- Ten konkurs pozwala przyjrzeć się tym wydawnictwom, ocenić je i zobaczyć. Dzięki temu w bibliotece można już utworzyć odrębny dział literatury kaszubskiej opisującej ten region i ukazujący język kaszubski. Gratuluję laureatom i organizatorom konkursu oraz cieszę się, że przyczynia się to do popularyzacji kultury i historii regionu kaszubskiego, w tym również Wejherowa jako duchowej stolicy Kaszub - mówi prezydent Krzysztof Hildebrandt dodając, że nie przypadkowo na deptaku w pobliżu rynku stanął Remus, bohater powieści Aleksandra Majkowskiego, a także nagrodzonej Gryfem Literackim książki Edmunda Szczesiaka. - To tworzy klimat kaszubszczyzny - podkreśla prezydent Wejherowa.
- Remus, jako postać z książki Aleksandra Majkowskiego "Życie i przygody Remusa", jest dla mnie inspiracją i pisząc swoją książkę śladami tego bohatera podążam. Ma to być cykl złożony z trzech części. Pierwszą stanowi "Mała odyseja", druga to "Drogą do nieba", a trzecia - dopiero powstaje. Remus, to postać, który na taczce rozwoził po Kaszubach różne towary, w tym także pierwsze książki kaszubskie. Idąc w książce trasą Remusa szeroko rozglądam się na boki - mówi Edmund Szczesiak.
Protokół Kapituły Konkursu przedstawił Krzysztof Powałka. Laudację na temat autora nagrodzonej książki wygłosił Andrzej Busler. Uroczystość uświetniła swoim występem grupa teatralna Errata działająca przy bibliotece pod kierunkiem Eweliny Magdziarczyk-Plebanek. Dzięki temu uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać fragmentów wyróżnionych książek.
W spotkaniu uczestniczyli: zastępca prezydenta Wejherowa Arkadiusz Kraszkiewicz, etatowy członek Zarządu Powiatu Wojciech Rybakowski, prezes Oddziału ZKP Mirosław Gaffka, działacze kaszubscy, członkowie Kapituły Konkursu Gryf Literacki - w tym Adam Klein i Stanisław Janke i inni.
Dodajmy, że z grupy 36 wydawnictw, nominowanych do Nagrody Gryfa Literackiego, w pierwszej dziesiątce najwyżej ocenionych książek znalazły się: "Sonety kaszubskie" Darii Węsierskiej, "Deszczowa kołysanka" Jolanty Knitter-Zakrzewskiej, "Kaszubi" Włodzimierza Zaczka, "Méster Jan" pod red. Witosławy Frankowskiej, "Ostatni szaman Pomorza" Franciszka Szczęsnego, "Marcin i jego czasy" Józefa Ceynowy oraz "Wrota" Henryka Cypriana Konkola. Gratulujemy.