W sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Wejherowie rozmawiano o pomocy i możliwościach działań na rzecz osób niepełnosprawnych. Okazją ku temu była konferencja podsumowująca kampanię społeczną „Prawie równi” zorganizowana przez wejherowską Fundację Pro Bono.
Prowadzący konferencję Tomasz Palach poinformował, że w ramach kampanii „Prawie równi” działacze Fundacji postanowili sprawdzić jak wygląda w Wejherowie i w powiecie wejherowskim dopasowanie przestrzeni publicznej do potrzeb osób niepełnosprawnych, zarówno ruchowo, wzrokowo czy też słuchowo. Jego zdaniem głównym źródłem niedogodności dla osób niepełnosprawnych w Wejherowie jest infrastruktura kolejowa a także zabytkowe budynki, do których jest utrudnione wejście (np. schody) lub brak wind w niektórych obiektach użyteczności publicznej (np. w ratuszu).
Mapa miejsc trudnodostępnych
W celu zobrazowania problemu Fundacja Pro Bono przy pomocy swoich ekspertów i wolontariuszy stworzyła mapę miejsc niedostępnych i trudnodostępnych dla osób defaworyzowanych na terenie miasta Wejherowa. Jak mówi członek Zarządu Fundacji Kordian Zarębiński najbardziej uciążliwa jest infrastruktura dworca PKP i jego okolic. Przykładem mogą być strome schody do tunelu pod torami, a także sam rozkład jazdy napisany zbyt małą czcionką, przez co jest nieczytelny dla osób ze słabym wzrokiem. Dla osób niewidomych brakuje urządzenia z systemem nagłaśniającym lub tablicą z językiem Braille’a. Kłopoty stwarzają też niewyraźnie brzmiące zapowiedzi i komunikaty głosowe na wejherowskich dworcach . Z kolei na dworcu PKP Rumia Janowo brakuje podjazdu dla wózka inwalidzkiego, a perony na zachód od Wejherowa są zbyt niskie, co utrudnia wejście do pociągu. Utrudnienia w komunikacji osób niepełnosprawnych z instytucjami dotyczą także Urzędu Skarbowego. Niedowidzący żalą się tez na zbyt małe numery w autobusach komunikacji miejskiej oraz zbyt małe czcionki w rozkładach autobusowych na przystankach. Brak też komunikacji głosowej na przystankach MZK. Żeby krytyka nie dotyczyła wyłącznie instytucji publicznych Kordian Zarębiński przyznał, że również siedziba Fundacji Pro Bono na os. Kaszubskim znajduje się na pierwszym piętrze, gdzie nie ma windy.
Kordian Zarębiński ocenia, że w Wejherowie dostrzega się wiele rzeczy pozytywnych w zakresie integracji społecznej i podejścia do osób niepełnosprawnych. Kiedyś autobus niskopodłogowy był luksusem. Obecnie jest już standardem. Dotyczy to również komunikatów dźwiękowych przy przejściach dla pieszych.
- Duże szanse na pozytywne zmiany mogą przynieść np. projekty Budżetu Obywatelskiego. Przydałoby się również utworzenie domu sąsiedzkiego lub Cafe Seniora w Wejherowie – mówi Kordian Zarębiński dodając, że działacze Fundacji liczą na dalszą pomoc na rzecz osób niepełnosprawnych ze strony samorządu powiatowego i miejskiego.
Samorządy otwarte na potrzeby niepełnosprawnych
W trakcie konferencji o zakresie pomocy dla osób niepełnosprawnych mówił Jacek Thiel, członek Zarządu Powiatu, który powiedział, że w ramach środków PFRON władze powiatu przeznaczyły 3,7 mln. zł na pomoc dla osób niepełnosprawnych w postaci różnych świadczeń i warsztatów prowadzonych w Wejherowie, Rumi, Bojanie i Lubiatowie.
Uczestnicząca w konferencji zastępca prezydenta miasta Beata Rutkiewicz przypomniała, że rozbudowany obiekt Urzędu Miejskiego przy ul. 12 Marca został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i do tego budynku zostały przeniesione wszystkie wydziały urzędu zajmujące się obsługą mieszkańców. Pani Prezydent poinformowała, że przygotowywana przez PKP i miasto modernizacja dworca kolejowego w Wejherowie zawiera elementy uwzględniające potrzeby osób niepełnoprawnych. Także przy planowanym parkingu w rejonie Węzła Kwiatowa przewidziane są windy do tunelu. Przygotowywany do budowy nowy obiekt Sądu Rejonowego również będzie uwzględniał te potrzeby. Beata Rutkiewicz zapewniła, że w każdej planowanej przez miasto inwestycji brane są pod uwagę potrzeby osób niepełnosprawnych.
Ciekawe prelekcje wygłosili m.in. Krzysztof Szerkus – Pełnomocnik Terenowy Biura Rzecznika Praw Obywatelskich w Gdańsku, Magdalena Kocejko z Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym w Warszawie i Joanna Olejnik z Terenowego Ośrodka Głuchych w Wejherowie.
Wymiana doświadczeń osób zaangażowanych w pokonywanie barier stwarzających problemy dla osób niepełnosprawnych we współpracy z samorządami jest niezwykle cenna i stwarza szansę na lepsze życie i funkcjonowanie osób niepełnosprawnych w mieście.
* * *
Osobom zainteresowane tym tematem lub uzyskaniem bezpłatnej pomocy prawnej polecamy stronę internetową Fundacji Pro Bono: www.probono.org.pl, e-mail: zarzad@probono.org.pl oraz adres siedziby: 84-200 Wejherowo, ul. os. Kaszubskie 16/37, tel. 58 500 86 87,