Do Polski 2 listopada przyjechała grupa osób działających na rzecz zachowania języka i tożsamości kulturowej w regionach Buriacji i Jakucji. Przez kilka dni uczestniczyli oni w spotkaniach z mniejszościami narodowymi działającymi w organizacjach pozarządowych oraz przedstawicielami władz samorządowych. W trakcie polskiego wojażu działacze przyjechali także do Wejherowa. - Realizujemy wizytę studyjną związaną z tematyką mniejszości narodowych i etnicznych mieszkających w Polsce, która finansowana jest z Fundacji Batorego. Odbyliśmy spotkania z Kaszubami i Ukraińcami. Zamierzamy spotkać się również z Białorusinami na Podlasiu – powiedziała przewodniczka grupy Agnieszka Makowska z Wschodnioeuropejskiego Centrum Demokratycznego w Warszawie.
- Podoba nam się wszystko, co zobaczyliśmy w Wejherowie, choć nie mieliśmy na to zbyt dużo czasu – wyjawiła Radżana Tukarowa z Republiki Buriacji, regionu leżącego pomiędzy Mongolią a Jeziorem Bajkał. - To bardzo ważne, aby uczyć się działalności regionalnej na dobrych doświadczeniach i sprawdzonych wzorcach, i jak można zachować własną kulturę mniejszościową żyjąc w otoczeniu większego narodu. Cieszę się, że w Wejherowie mogliśmy zapoznać się z dobrym przykładem funkcjonowania mniejszości kaszubskiej, która postrzegana jest w Polsce bardzo pozytywnie.
Stowarzyszenie Wschodnioeuropejskie Centrum Demokratyczne powstało w 2001 roku. Organizacja wyłoniła się z Programu Białoruskiego Fundacji “Instytut na rzecz Demokracji w Europie Wschodniej”. Główna jego działalność polega ona na promowaniu idei demokracji, wspieraniu inicjatyw obywatelskich i programów pozarządowych, edukacji na temat praw człowieka i swobód demokratycznych, budowaniu społeczeństwa otwartego, działaniu na rzecz transformacji społecznych i ustrojowych w krajach postkomunistycznych. WCD realizowało swoje projekty głównie na Białorusi i Ukrainie. Podjęło też działalność na rzecz Kirgizji, Turkmenii i Tadżykistanu. Programy białoruskie często oparte są na współpracy z organizacjami z innych krajów, np. z Litwy, Czech, Słowacji, Ukrainy, a przede wszystkim Polski. Stowarzyszenie działając na rzecz obrony praw człowieka organizuje konferencje, seminaria i spotkania zarówno w Polsce, jak i za granicą. Współpracuje z Amnesty International i Fundacją Stefana Batorego.