Grand Prix „Powiewu Weny” dla Stacha Szulista z Sobowidza
Stach Szulist z Sobowidza – godło „Kapsułka”, autor opowiadania „Ojciec naprawdę pragnął umrzeć”, został laureatem Nagrody Grand Prix IX edycji Wejherowskiego Konkursu Literackiego „Powiew Weny”. Ogłoszenie wyników odbyło się 5 listopada 2014 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Nagrody wręczał zastępca prezydenta Wejherowa Bogdan Tokłowicz, który przewodniczył komisji konkursowej.
W wystąpieniu otwierającym uroczystość Bogdan Tokłowicz przypomniał, że motto do konkursu zostało zaczerpnięte z cytatu Alberta Schweitzera i brzmiało: „Dopóki człowiek nie obejmie współczuciem wszystkich żywych stworzeń, dopóty on sam nie będzie mógł żyć w pokoju”. Jak podkreślił prezydent wybór motta okazał się słuszny. Zaproponowana bowiem przez organizatorów tematyka konkursu otworzyła szerokie pole dla twórców o wrażliwych sercach na cierpienie i ból wszelkich istot żywych, nie tylko ludzi, lecz również zwierząt. Znalazło to odbicie w dość znacznej ilości prac, jakie wpłynęły na konkurs. Na plon konkursu złożyły się 54 prace: 22 opowiadania i 32 zestawy poetyckie, nie tylko z terenu województwa pomorskiego, ale także z różnych stron Polski. Ze względu na regulamin ocenie podlegały jedynie prace z terenu województwa pomorskiego.
W kategorii prozy I nagrodę otrzymał Krzysztof Szkurłatowski z Wejherowa, godło „12@” za opowiadanie pt. „Dziedzictwo”. II nagrodę za opowiadanie pt. „Zosia” otrzymała Bogumiła Richert z Redy, godło „Zebra”, a III nagrodę za opowiadanie pt. „Lekcja współczucia” otrzymała Daria Kaszubowska z Rębu, godło „Kaszub” . Wyróżnienia zostały przyznane Lidii Zdzitowieckiej z Gościcina, godło „Szemkel” za opowiadanie pt. „Menadżing” i Alicji Orszulak z Wejherowa, godło „Kłobuk” za opowiadanie pt. „Drabina”.
W kategorii poezji I nagrodę otrzymała Daria Węsierska z Rumi - godło „Felicitas”, II nagrodę przyznano Rafałowi Baronowi z Gdańska – godło „Szkwał”, a III nagroda trafiła w ręce Lechosława Cierniaka ze Słupska – godło „ Mors”. Wyróżnienia otrzymali: Jerzy Fryckowski z Dębnicy Kaszubskiej – godło „Trzy Gerbery”, Karol Bronk z Wejherowa – godło „Leonard”, Patrycja Pionk z Wejherowa – godło „Mała Kawka” i Aleksandra Paluszek-Kur z Wejherowa – godło „Pol”.
- Nie spodziewałem się takiego wyróżnienia. Cóż mogę powiedzieć? Zaskoczenie i radość. Zaskoczenie tym większe, że pisanie to nie jest mój zawód, tylko pasja i sposób na przyjemne spędzenie czasu. Na pewno to wyróżnienie będzie dla mnie inspiracją do dalszego pisania – powiedział Stach Szulist, laureat nagrody Grand Prix, który oprócz nagrody pieniężnej otrzymał również pięknego Pegaza.
- Pierwszy raz w historii konkursu przyznaliśmy Nagrodę Grand Prix – powiedziała dyrektor biblioteki Danuta Balcerowicz dodając, że było to możliwe dzięki decyzji Prezydenta Miasta Wejherowa.
Zebrani wysłuchali fragmentów nagrodzonych utworów a także krótkiej analizy literackiej nagrodzonych prac wygłoszonej przez dyrektor biblioteki Danuta Balcerowicz, która poinformowała, że nagrodzone prace znajdą się tradycyjnie w tomiku pokonkursowym.
- Zachęcam do przeczytania tej antologii, bo jest to okazja do poznania różnych talentów, w tym także z ziemi wejherowskiej, czasami dosłownie sąsiada zza płotu czy ulicy – mówi zdobywca I nagrody Krzysztof Szkurłatowski.
Zastępca prezydenta Bogdan Tokłowicz pogratulował nagrodzonym. Podziękował wszystkim uczestnikom konkursu, którzy otrzymali dyplomy pamiątkowe i zaprosił do uczestnictwa w jubileuszowym X Wejherowskim Konkursie Literackim „Powiew Weny”, który odbędzie się za rok. Wyraził też uznanie komisji konkursowej, w skład której wchodzili: Danuta Balcerowicz, Ewelina Magdziarczyk-Plebanek, Jan Plata-Przechlewski i Henryk Połchowski.