Miejska Biblioteka Publiczna w Wejherowie zaprasza do korzystania z gier mobilnych proponowanych na stronie internetowej biblioteki. Dzięki nim, bez wychodzenia z domu, można przypomnieć sobie wydarzenia kulturalne z 2019 roku, sprawdzić swoją znajomość historii Wejherowa bądź dowiedzieć się czym jest biblioteczny konkurs "Gryf Literacki".
- W czasie, gdy byliśmy zmuszeni zamknąć budynek biblioteki ze względu na pandemię koronawirusa chcieliśmy w jakiś sposób przyciągnąć czytelników i sprawić, aby z nami zostali. W tym celu powstały trzy gry mobilne, które można uruchomić za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji ActionTrack. Po jej zainstalowaniu wystarczy zeskanować kod QR i już można grać – wyjaśnia Ewelina Magdziarczyk-Plebanek, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wejherowie.
Jedna z gier opowiada o Wejherowskim Roczniku Kulturalnym, publikacji wydawanej przez tzw. czwórporozumienie, w którego skład wchodzą Miejska Biblioteka Publiczna, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Fryderyka Chopina oraz Filharmonia Kaszubska – Wejherowskie Centrum Kultury. Gra zawiera pytania dotyczące wydarzeń, które w minionym roku odbyły się w ramach działalności tych instytucji.
Druga z udostępnianych gier dotyczy nagrody Gryf Literacki, którą corocznie przyznaje Miejska Biblioteka Publiczna w Wejherowie. Gra pomaga w zapoznaniu się z historią tej nagrody i jej główną ideą.
Trzecia z aplikacji oparta jest na książce Moniki Kubisiak „Durwidal”. Grając w nią można lepiej poznać historię miasta w inny sposób, niż tradycyjne czytanie książek. Gracze wcielają się w postaci z książki i w toku gry odpowiadają na pytania dotyczące historii Wejherowa.
- Gdyby było to możliwe rozpisalibyśmy grę w takiej formie, aby można było w niej brać udział poruszając się po mieście, jednak ze względu na sytuację poprzestajemy jednak na domowej wersji gry – wyjaśnia pracownik biblioteki Krzysztof Powałka.
Twórcami gier jest Miejska Biblioteka Publiczna. Pytania do aplikacji dotyczącej Wejherowskiego Rocznika Kulturalnego układały cztery miejskie instytucje kulturalne.