Rafał Dębski za książkę „Wyprawa” został laureatem nagrody Gryf Literacki 2018. Wyróżnienie przyznała Kapituła Konkursu przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wejherowie. Nagrodę główną wręczyli laureatowi prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt, zastępca prezydenta Arkadiusz Kraszkiewicz i Ewelina Magdziarczyk-Plebanek, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wejherowie.
Nagrodę Starosty Wejherowskiego dla wydawnictwa o tematyce regionalnej otrzymał Stanisław Janke za książkę „Język u wagi. O powieści o Kaszubach nieznanych", którą wręczył wicestarosta Jacek Thiel. Nagrodę Dyrektora Biblioteki otrzymała Monika Kubisiak za książkę „Durwidal. Tajemnica pierścienia Wejherów czyli o podróżach przez wrota czasu".
Prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt złożył gratulacje laureatom i organizatorom konkursu, który przyczynia się do popularyzacji kultury i historii Wejherowa.
- Gratuluję zwycięstwa Rafałowi Dębskiemu, autorowi pierwszego tomu trylogii fantasy „Wyprawa”, dzieła literackiego najwyżej ocenionego przez Kapitułę Gryfa Literackiego 2018 - powiedział Krzysztof Hildebrandt. - Życzę, aby Pańska książka stała się bestsellerem popularyzującym Pana twórczość wśród czytelników naszego regionu i całego kraju.
- Bóg daje talent, a człowiek korzysta z niego albo nie – powiedział odbierając główną nagrodę Rafał Dębski. - Ja skorzystałem. Chciałbym bardzo podziękować za nagrodę tym bardziej, że jest to mój debiut literacki, jeżeli chodzi o powieść dla młodzieży, który został zauważony.
Najwyżej ocenione publikacje
W pierwszej dziesiątce najwyżej ocenionych książek znalazły się: Z Regionu: antologiô lëteracczich zbiérków z lat 2002-2012 - Tómk Fópka; Mariolka i ji przigòdë - Roman Drzeżdżon; 50 lat sportu niepełnosprawnych w Wejherowie i na Pomorzu Gdańskim; Wejherowo - miasto z przyszłością; Wilkierz - Ignatius Przebendowski; Z odległej pamięci, po dzień dzisiejszy - Janusz Łukaszewicz; Recepcja kaszubskich przekładów Biblii - Marian Miotk; Apokalipsa św. Jana : impresje artystyczne Macieja Tamkuna; Na początku był ogród... : wirydarze w polskiej poezji barokowej na tle kultury dawnej Europy – Krystyna Krawiec-Złotkowska; W koło Macieju - Kasia Keller.
Fragmenty publikacji recytowali aktorzy-amatorzy połączonych zespołów Bibliotecznej Grupy Teatralnej "Errata" i grupy teatralnej SWUTW "Srebrna Nitka". Wykład laudacyjny wygłosił Arkady Saulski.