W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wejherowie odbyło się uroczyste wręczenie Nagród Gryfa Literackiego za 2021 rok. W kategorii literatury pięknej Nagrodę Gryfa Literackiego zdobyła Iwona Bogusz za książkę pt. „Aptekarz”. Natomiast w kategorii literatury popularnonaukowej Nagroda Gryfa Literackiego trafiła do Michała Jelińskiego za książkę pt. „Historia wejherowskiego tenisa”.
Dyrektor biblioteki Ewelina Magdziarczyk-Plebanek poinformowała, że po raz drugi kapituła konkursu, w której skład wchodzą dotychczasowi laureaci konkursu oraz dyrektor biblioteki i kierownik Wydziału Kultury UM, przyznała Nagrodę Gryfa Literackiego w dwóch kategoriach. Spowodował to wzrost zainteresowania konkursem i trudności w obiektywnym ocenianiu publikacji ze względu na różnorodność form literackich.
Nominowanych 60 publikacji
W tym roku do konkursu zostało nominowanych 60 publikacji, w tym 38 tytułów w kategorii literatury pięknej i 22 tytuły w kategorii literatury popularnonaukowej, które ukazały się w 2021 roku i pod koniec roku 2020.
Nagrody Gryfa Literackiego wręczył laureatom zastępca prezydenta Arkadiusz Kraszkiewicz, któremu towarzyszyli przewodniczący Rady Miasta Jacek Gafka i wiceprzewodniczący RM Leszek Szczypior.
Składając gratulacje laureatom w imieniu Prezydenta Miasta Wejherowa Arkadiusz Kraszkiewicz wyraził uznanie autorom a jednocześnie zadowolenie, że obie nagrodzone książki tematycznie związane są z Wejherowem.
- Duża ilość publikacji książkowych, jaka została nominowana do konkursu świadczy o tym, że konkurs ten jest bardzo potrzebny. Cieszy również fakt, że mamy tak wielu płodnych autorów na terenie miasta i ziemi wejherowskiej. Dziękuję także organizatorom i kapitule konkursu. Są w niej bowiem nazwiska osób podwyższające rangę nagród przyznawanych w tym konkursie - dodał zastępca prezydenta.
Iwona Bogusz: sentymentalna podróż do Wejherowa
Po odbiorze nagrody Iwona Bogusz wyznała, że Nagroda Gryfa Literackiego jest dla niej ogromnym zaskoczeniem. Samo pisanie książki traktowała bowiem jako receptę na wewnętrzną harmonię i sentymentalną podróż w myślach do swojego ukochanego miasta Wejherowa, w którym przecież już nie mieszka.
Podczas laudacji książki „Aptekarz” Jolanta Eisner zwróciła uwagę, że zawarte w niej elementy fabuły, choć są fikcją literacką, odzwierciedlają osobowość autorki. Jednym z elementów jest przestrzeń, w którą rodowita wejherowianka osadziła swoją akcję powieści. Dzięki temu czytelnik znający topografię miasta może poruszać się płynnie po ulicach miasta, a stara apteka z ulicy Puckiej przywołuje wspomnienia miejsc znanych mieszkańcom Wejherowa i klimat z dawnych lat, a nawet zapachy.
- To nas urzeka. To powoduje, że świat powieści jest naszym światem - stwierdziła laudatorka.
Michał Jeliński: mało znane fakty o kortach
Po odbiorze Nagrody Gryfa Literackiego swoimi wrażeniami podzielił się również Michał Jeliński, autor „Historii wejherowskiego tenisa”, który powiedział że 4 lata pracował nad powstaniem tej książki a skorzystał z 42 źródeł rozproszonych po całym kraju. Poszukując informacji o wejherowskim tenisie znalazł 4 lokalizacje dawnych kortów, a także wiele mało znanych faktów i ciekawostek dotyczących tenisa, choćby to, że w okresie międzywojnia na kortach wejherowskich organizowano m.in. pokazy jazdy figurowej na lodzie i mecze hokejowe. Laudację na temat „Historii wejherowskiego tenisa” i jej autora książki wygłosił Henryk Połchowski.
Dyrektor biblioteki pogratulowała laureatom, podziękowała Prezydentowi Miasta Wejherowa za patronat nad konkursem, a członkom kapituły za udział w pracach związanych z oceną publikacji.