Przed pomnikiem głównym w Piaśnicy odbyła się uroczystość patriotyczno-religijna z okazji Miesiąca Pamięci Narodowej.
Organizatorem uroczystości był Urząd Gminy Wejherowo przy współudziale Prezydenta Miasta Wejherowa, Stowarzyszenia Rodzina Piaśnicka i Dowództwa Garnizonu Marynarki Wojennej w Wejherowie.
W uroczystości uczestniczyli parlamentarzyści, władze samorządowe, radni, kapłani, kombatanci, wojsko, harcerze i młodzież. Obecne były liczne poczty sztandarowe, kompania honorowa jednostki wojskowej Marynarki Wojennej oraz Gminna Orkiestra Dęta.
W swoim wystąpieniu wójt gminy Wejherowo Henryk Skwarło powiedział o dokonanej w tym miejscu kaźni przez hitlerowców, której ofiarami padło w początkowym okresie II wojny światowej ok. 12 tys. ofiar z Kaszub i Pomorza.
- Przybyliśmy dzisiaj do piaśnickiej nekropolii, aby uczcić męczenników i wyrazić nieustającą troskę o zachowanie pamięci ojców. Stojąc w otoczeniu tych lasów naszą refleksję budzą ludzie, których los dobiegł kresu tu w Piaśnicy. Niezależnie od miejsca pochodzenia, narodowości, wieku, płci, statusu społecznego, spoczęli na tej ziemi nasi poprzednicy, ofiary bestialskiej kaźni i masowej zbrodni ludobójstwa. Ginęli zarówno znani szerszemu gronu społeczeństwa, jak i bezimienni, stając się symbolem męczeństwa i poświęcenia. Wszyscy oni przelali swą krew w imię wolności i życia innych – mówił Henryk Skwarło, wójt gminy Wejherowo
W trakcie uroczystości odbył się apel pamięci zakończony salwą honorową. Na znak pokoju hodowcy gołębi z Choczewa wypuścili tradycyjnie w przestrzeń kilkadziesiąt gołębi będących symbolem pokoju. W części artystycznej wystąpiła młodzież z Gimnazjum Samorządowego w Bolszewie.
Delegacje uczestniczące w uroczystości złożyły kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Piaśnicy. W imieniu Prezydenta Miasta Wejherowa kwiaty złożyli: zastępca prezydenta miasta Piotr Bochiński, przewodniczący Rady Miasta Bogdan Tokłowicz i skarbnik miasta Arkadiusz Kraszkiewicz.