Jak co roku w pierwszą niedzielę października w leśnym Sanktuarium Piaśnickim zgromadziło się wielu mieszkańców Wejherowa i ziemi kaszubskiej, aby podczas uroczystości patriotyczno-religijnej, oddać hołd ofiarom zbrodni piaśnickiej.
W trakcie piaśnickiego czuwania wojewoda pomorski Dariusz Drelich odczytał list Prezesa Rady Ministrów skierowany do uczestników uroczystości w Piaśnicy, w którym premier Beata Szydło napisała, iż "Kaszubska Golgota jest symbolem niewyobrażalnego okrucieństwa wobec człowieka i jego godności. Pokolenie ludzi, świadkowie tej historii, powoli odchodzą. Nie możemy pozwolić, aby prawda o tych wydarzeniach odeszła razem z nimi. Przekazujmy ją kolejnym generacjom".
W uroczystości wzięli udział m.in.: wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, senator Dorota Arciszewska-Mielewczyk, posłowie - Janusz Śniadek i Marcin Horała, marszałek pomorski Mieczysław Struk, starosta wejherowski Gabriela Lisius, starosta pucki Jarosław Białk, prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt, wójt gm. Krokowa Henryk Doering, przedstawiciele środowisk kombatanckich i niepodległościowych, w tym kpt. Aleksander Pawelec – żołnierz 1 Morskiego Pułku Strzelców i uczestnik kampanii wrześniowej, dyrektor Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie Teresa Patsidis i inni.
Mówiąc o wydarzeniach sprzed 77 laty wójt gminy Wejherowo Henryk Skwarło powiedział, że świst przelatujących kul, łomot przeładowywanej broni i w końcu straszliwy odgłos tysięcy upadających ciał i dramatyczna kakofonia dźwięków, odzwierciedlały wtedy jedynie śmierć. Henryk Skwarło poinformował, że już niebawem będzie można obejrzeć polski film fabularny pt. "Kamerdyner" w reżyserii Filipa Bajona ukazujący okupację hitlerowską na Kaszubach, w tym zbrodnię popełnioną przez hitlerowców w lasach piaśnickich.
- Jest to pierwsza tak duża produkcja ukazująca i poruszająca najtragiczniejszy dla Kaszubów fragment historii. Jestem przekonany, że dzięki temu projektowi te wydarzenia zaistnieją w świadomości wielu Polaków, dla których mordy popełnione w lesie piaśnickim były dotąd nieznanym wydarzeniem z dramatycznych dziejów II wojny światowej - podkreślił wójt.
Podczas uroczystości został przeprowadzony Apel Pamięci a kompania honorowa Oddziału Zabezpieczenia MW w Gdyni oddała salwę honorową, po której delegacje władz rządowych, wojewódzkich i samorządowych, posłowie oraz przedstawiciele służb mundurowych, instytucji, organizacji społecznych i młodzieży, złożyły wiązanki kwiatów u stóp Kaplicy Piaśnickiej.
Na znak pokoju hodowcy z Wejherowa, Bolszewa i okolic wypuścili w przestrzeń leśną stado gołębi pocztowych. Dodajmy, że przed rozpoczęciem uroczystości młodzież z Samorządowego Gimnazjum w Bolszewie zaprezentowała wzruszający montaż poetycki złożony z utworów lokalnych twórców, który wprowadził uczestników uroczystości w nastrój piaśnickiego czuwania.
O zbrodni piaśnickiej mówił także w swojej homilii w trakcie nabożeństwa ks. bp Wiesław Szlachetka:
- W tym lesie funkcjonariusze SS bestialsko zamordowali ponad 12 tys. ludzi. To z rąk tych, którzy odrzucili Boga i jego prawa, ginęli tu przedstawiciele polskiej elity intelektualnej i politycznej, działacze społeczni, duchowni, siostry zakonne, a wśród nich błogosławiona s. Alicja Kotowska - przełożona Zgromadzenia S. Zmartwychwstanek w Wejherowie. Ginęli tu urzędnicy państwowi i nauczyciele, działacze polonijni z Wolnego Miasta Gdańska, ekonomiści i przedsiębiorcy, prawnicy, lekarze, dziennikarze, artyści, marynarze i żołnierze Wojska Polskiego. W lasach piaśnickich ginęły też całe rodziny polskie, czeskie i niemieckie przywiezione z głębi III Rzeszy. Byli zabijani mężczyźni, kobiety i dzieci. Do ofiar Piaśnicy należą też pacjenci szpitali psychiatrycznych, których mordowano tu w ramach prowadzonej selekcji i eugeniki rozpoczętej w 1939 roku zarówno z terenów III Rzeszy jak i z okupowanych ziem polskich. Zabijano tych ludzi tylko dlatego, że byli chorzy .
Natomiast kapelan Rodziny Piaśnickiej ks. prałat Daniel Nowak poinformował, że metropolita gdański ks. abp Sławoj Leszek Głódź ogłosił Sanktuarium Piaśnickie stacją Roku Jubileuszowego. Dodał też, że w tym roku Sanktuarium Piaśnickie odwiedziło 10 tys. pielgrzymów a swoje wizyty w Piaśnicy zapowiadają kolejne grupy pielgrzymów z całej Polski.
Organizator uroczystości była Gmina Wejherowo, a współorganizatorami: Parafia Chrystusa Króla w Wejherowie, Miasto Wejherowo, Gmina Krokowa, 18 Wojskowy OG, Batalion Dowodzenia MW, Stowarzyszenia Rodzina Piaśnicka i Komitet Opieki nad Mogiłami Piaśnicy.