Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że w związku z występowaniem wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 u dzikich ptaków w województwie zachodniopomorskim oraz państwach członkowskich Unii Europejskiej, istnieje realne zagrożenie wystąpienia tej choroby na terenie województwa pomorskiego.
Wirus ptasiej grypy może się charakteryzować wysokim stopniem zaraźliwości (choroba w stadzie rozwija się bardzo szybko), umiarkowaną śmiertelnością, występowaniem takich objawów jak: apatia, zmniejszone pobieranie paszy i wody, spadek produkcji.
Potencjalnym źródłem zakażenia mogą być dzikie ptaki wędrowne, bytujące w sąsiedztwie zbiorników wodnych. Stąd też należy pamiętać, że przyczyną pojawienia się zakażenia może być nieodpowiednie zabezpieczenie przed ich dostępem do paszy i ściółki oraz obiektów, w których utrzymywany jest drób.
Najbardziej wrażliwe są indyki i kury. W znacznie mniejszym stopniu gęsi i kaczki. U drobiu możliwy jest również przebieg bezobjawowy.
Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do hodowców drobiu, aby podjęli działania mające na celu aktywną ochronę swoich ferm przed możliwością zakażenia wirusem wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8.
Hodowcy drobiu powinni zachowywać szczególną ostrożność i stosować odpowiednie środki bioasekuracji minimalizujące ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa, w szczególności:
- zabezpieczyć obiekty na fermach przed dostępem zwierząt dzikich, w celu uniemożliwienia im kontaktu z utrzymywanym drobiem i paszą,
- wprowadzić zakaz wprowadzania na fermy osób nieupoważnionych,
- sprawdzić wpisy potwierdzające przeprowadzenie dezynfekcji środków transportu zwierząt, pasz i produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego przed ich wjazdem na teren fermy
Hodowco !!!
Pamiętaj o informowaniu Powiatowego Lekarza Weterynarii zaobserwowanych u drobiu niepokojących objawów, mogących sugerować wystąpienie w stadzie choroby zakaźnej.