Sceny z „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego mieli okazję wysłuchać i obejrzeć mieszkańcy Wejherowa, którzy w sobotnie południe 8 września 2018 roku przybyli na plac Jakuba Wejhera.
Narodowe Czytanie zostało zainicjowane przez Prezydenta RP w 2012 roku wspólną lekturą „Pana Tadeusza” pióra Adama Mickiewicza. Na placu Jakuba Wejhera Narodowe Czytanie odbywa się od 2016 roku.
Na widzów czekały krzesła ustawione przed pomnikiem założyciela miasta oraz nagłośnienie zapewnione przez Wejherowskie Centrum Kultury. Punktualnie o godz. 12.00 po. dyrektor Ewelina Magdziarczyk-Plebanek powitała publiczność informując, że zgodnie z ogłoszonym przez Parę Prezydencką Agatę Kornhauser-Duda i Andrzeja Dudę Narodowym Czytaniem, Miejska Biblioteka Publiczna im. A. Majkowskiego w Wejherowie wspólnie z grupą teatralną „Errata” i przedstawicielami władzami miasta, przygotowała widowisko oparte na fragmentach „Przedwiośnia”.
- W tym wyjątkowym jubileuszowym roku, gdy obchodzimy setną rocznicę odzyskania Niepodległości, cała Polska czyta „Przedwiośnie” – powiedziała Ewelina Magdziarczyk-Plebanek, która wyreżyserowała wejherowskie widowisko.
W roli narratorów wystąpili zastępcy prezydenta miasta Wejherowa – Beata Rutkiewicz i Arkadiusz Kraszkiewicz, zaś „słowa własne” wygłosiła Aleksandra Ucińska-Makowska. Wystąpili: Katarzyna Ciesiołkiewicz w roli Laury Kościenieckiej, Agnieszka Lakowska jako Karolina Szarłatowiczówna a Wioletta Urbańska jako Wanda Okszyńska. W rolę Cezarego Baryki wcielił się Mateusz Odowski, Michał Trepczyk zagrał Seweryna Barykę, Piotr Jaroszewski – Hipolita Wielosławskiego, Krzysztof Powałka - Władysława Barwickiego, a Piotr Zubowicz - Księdza Anastazego.
W imieniu Prezydenta Miasta Wejherowa podziękował zebranym za uczestnictwo w tym wydarzeniu zastępca prezydenta Arkadiusz Kraszkiewicz.
- Dziękuję Państwu bardzo, że przyszliście w dniu Narodowego Czytania, w tym wyjątkowym roku, w którym obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości przez nasz kraj, by posłuchać „Przedwiośnia” w naszym wykonaniu. Dziękuję także wszystkim, którzy wystąpili w tej inscenizacji – powiedział Arkadiusz Kraszkiewicz dziękując za reżyserię widowiska Ewelinie Magdziarczyk-Plebanek. Podziękował także za przybycie, będącej na emeryturze - dyrektor biblioteki Danucie Balcerowicz, która Narodowe Czytanie rozpoczynała w Wejherowie.
- Dzięki „Przedwiośniu” wróciliśmy do czasów, gdy Polacy walczyli o niepodległość i marzyli o wspaniałej przyszłości m.in. o szklanych domach i wizji tego wszystkiego, gdy jeszcze na tym rękę trzymał zaborca. Dzisiaj żyjemy w wolnym kraju i cieszymy się wolnością, i to musimy podkreślać – dodaje Arkadiusz Kraszkiewicz.
- Warto było posłuchać „Przedwiośnia”. To wspaniała lektura, która jest wielkim dziełem polskiej kultury i przypomina nam, że Polacy nawet w tak trudnych czasach potrafili walczyć o Polskę. Możemy być również dumni, że w ponad 2700 miejscach w Polsce i na świecie „Przedwiośnie” było czytane w ramach Narodowego Czytania. To ważna akcja upowszechniająca czytelnictwo a jednocześnie 10-lecie Niepodległości - mówi Henryk Kaczkowski.
W trakcie trwania widowiska można było przybić okolicznościową pieczątkę na swojej książce „Przedwiośnia”. Po pieczątkę można też udać się z książką do biblioteki. Na pewno warto ponownie zajrzeć do kart tej książki, która w tym roku prosi się o jej przeczytanie.