W okresie wakacji, kiedy dzieci nie ma w szkołach, prowadzone są tradycyjnie różnego rodzaju inwestycje i remonty wejherowskich placówek oświatowo-wychowawczych. Największa inwestycja ma miejsce w Szkole Podstawowej nr 9, gdzie budowana jest nowa sala sportowa dostosowana także do treningów karate, tzw. dojo. Dobiega także końca rozbudowa boisk sportowych z piłkochwytami oraz bieżni w Zespole Szkół nr 1 przy ul. Śmiechowskiej
- W związku z tym, że w ostatnich latach w wszystkich placówkach oświatowych oświatowych przeprowadzono termomodernizację obiektów, w zasadzie tegoroczne prace mają charakter doraźnych napraw, uszkodzeń, poprawek bądź malowania klas. Są to raczej niewielkie roboty z wyjątkiem remontu kuchni w Szkole Podstawowej nr 9, przebudowy toalet na potrzeby uczniów zerówki w Szkole Podstawowej nr 5 oraz przebudowy w Przedszkolu Samorządowym przy ul. Derdowskiego, gdzie z trzeba będzie z dwóch mniejszych pomieszczeń wybudować jedną większą salę dla 4-latków poprzez rozbiórkę ściany działowej - mówi Piotr Bochiński, zastępca prezydenta miasta Wejherowa podkreślając, że decyzja Ministerstwa Edukacji Narodowej o włączaniu coraz to niższych roczników do społeczności szkolnej, a nie do przedszkola osobno, spowodowała, że również szkoły trzeba dzielić na dwie części.
Jak wyjaśnia jedna część powinna być przeznaczona dla maluchów, co wymaga mniejszych toalet i mniejszych ławek. Stanowi to problem, bo tych pomieszczeń nie można zamiennie przeznaczać dla starszych roczników. Wytyczne przewidują również oddzielenie maluchów od klas starszych, np. przez umieszczenie sal na innym piętrze lub w innym skrzydle, ale nie zawsze jest to możliwe.
Zastępca prezydenta informuje, że niezależnie od prowadzonych inwestycji i remontów trwają prace planistyczne związane z opracowaniem koncepcji zagospodarowaniem terenu dla Zespołu Szkół nr 2 przy ul. Gdańskiej, gdzie trzeba wybudować nową salę gimnastyczną oraz zespół boisk ze sztuczną nawierzchnią, co zapewni większy komfort dla uczestników zajęć wychowania fizycznego, a przede wszystkim poprawi bezpieczeństwo. Trzeba również opracować koncepcję dokumentacji zabezpieczenia terenu szkoły przed napływem wód deszczowych z drogi krajowej nr 6. Dokumentacja planistyczna opracowywana jest również dla Gimnazjum nr 1, gdzie trzeba także zaplanować koncepcję zagospodarowania terenu przewidującą budowę nowej sali sportowej z łącznikiem do budynku szkolnego, a także budowę boiska sportowego o sztucznej nawierzchni. Konieczna jest również zgoda na rozebranie starej sali gimnastycznej, na co musi wyrazić zgodę konserwator zabytków. Remont boisk konieczny będzie także w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2.
- Opracowanie koncepcji a następnie dokumentacji planistycznej ułatwi w najbliższej przyszłości starania o dofinansowania na realizację tych inwestycji, które są konieczne. Gdy wszystkie dokumenty będą przygotowane łatwiej będzie o pozyskanie środków zewnętrznych. Potwierdza to praktyka - dodaje Piotr Bochiński podkreślając, że koszt zaplanowanych tegorocznych inwestycji w oświacie, w tym remontów oraz dokumentacji, to rząd ok. 3 milionów zł. Wszystkie prace z wyjątkiem budowy sali sportowej w SP 9 powinny być wykonane przed pierwszym września.