„Wierni pamięci tych, za których życie żyć możemy” – tak dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Wejherowie Danuta Czernewska rozpoczęła uroczystość otwarcia Izby Pamięci. Imię Martyrologii Piaśnicy noszą: Gimnazjum nr 3 i Szkoła Podstawowa nr 8. Izba Pamięci robi ogromne wrażenie na zwiedzających – nie ma w niej typowych eksponatów, jest jedynie 12 tysięcy namalowanych na ścianach postaci ukrzyżowanych – symbolizujących ofiary zbrodni w Piaśnicy.
Ważnym elementem jest urna z prochami z mogił pomordowanych, którą przekazali szkole w 1969 roku, bliscy rodzin zamordowanych w lasach piaśnickich. Cała część dokumentująca zbrodnię wykonana została w nowej technologii – jako multimedialna prezentacja.
Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa podczas uroczystości podkreślił długą historię tej placówki. To właśnie w tym Zespole Szkół odbywają się spotkania Stowarzyszenia Rodzina Piaśnicka, a także wystawy i konkursy związane z Piaśnicą.
- Ważnym momentem dla naszej szkoły, która obchodzi w tym roku 55. lecie istnienia, jest otwarcie Izby Pamięci, którą możemy oglądać w nowej odsłonie – mówi Danuta Czernewska dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Wejherowie. – Artysta plastyk Tomasz Morek zaprojektował tę salę, zgodnie z naszymi sugestiami, aby była zupełnie inna niż typowe sale muzealne. Tak, aby można było prowadzić tu lekcje z młodzieżą. Mam nadzieję, że młodzież poczuje szczególny klimat tego miejsca. Motto, które umieszczone jest w wejściu do Izby brzmi: Istniejemy, póki ktoś o nas pamięta.
Jak mówi Edyta Bryc, nauczyciel historii w Zespole Szkół nr 3 w Wejherowie, otwarcie Izby Pamięci jest sposobem na to, żeby młodzież pamiętała o wydarzeniach, które rozgrywały się w Piaśnicy rozpoczęły się od października 1939 r. do początków kwietnia 1940 r.
Otwarcie Izby zgromadziło wielu gości - przyjaciół szkoły, wśród których znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych, radni, dyrektorzy okolicznych placówek oświatowych, przedstawiciele Stowarzyszenia „Rodzina Piaśnicka”, nauczyciele i uczniowie.