W miniony wtorek w wejherowskim Ratuszu odbyło się spotkanie konsultacyjne ekspertów Urzędu Miejskiego z mieszkańcami dotyczące przygotowania projektów do drugiej edycji budżetu obywatelskiego w Wejherowie. Zainteresowani mieszkańcy mogli dowiedzieć się wielu szczegółów o budżecie obywatelskim oraz tego, jak poprawnie wypełnić wniosek.
Jak powiedział Arkadiusz Kraszkiewicz, skarbnik Wejherowa i członek Komisji ds. Budżetu Obywatelskiego, w tym roku wejherowianie po raz drugi będą mogli bezpośrednio zadecydować o wydatkowaniu miejskich pieniędzy w ramach Budżetu Obywatelskiego. Wartość pojedynczego zgłoszonego projektu inwestycyjnego nie może przekroczyć kwoty 200 tys. zł.
- Chcielibyśmy, aby docelowa kwota przeznaczona na tę edycję Budżetu Obywatelskiego w 2016 roku wyniosła 1 mln złotych – mówi Arkadiusz Kraszkiewicz. - W regulaminie tegorocznego Budżetu Obywatelskiego znalazło się kilka nowości.
Tym razem każdy głosujący będzie mógł oddać dwa głosy – osobno jeden na projekt inwestycyjny i jeden na projekt nieinwestycyjny.
Wojciech Kozłowski, wiceprzewodniczący Rady Miasta Wejherowa i ekspert w zakresie budżetu obywatelskiego, szczegółowo omówił sposób przygotowania projektu i wypełnienia wniosku do budżetu obywatelskiego, zwracając szczególną uwagę na ubiegłoroczne doświadczenia z pierwszej edycji.
- Propozycje działań zaproponowanych przez mieszkańców, muszą należeć do zadań własnych miasta, a także uwzględniać zasady legalności, gospodarności i celowości. Jeśli mieszkańcy mają wątpliwości czy tak jest, mogą zapytać się o to w urzędzie, również za pośrednictwem poczty elektronicznej pod specjalnym adresem: budzetobywatelski@wejherowo.pl – wyjaśnia Wojciech Kozłowski. – Analizując ubiegłoroczne wnioski radziłbym, aby zwrócić uwagę na tytuł zaproponowanego projektu. Powinien być krótki, łatwy do zapamiętania oraz charakteryzować projekt. Szczegóły należy podać w samym wniosku. Przy formułowaniu projektu należy dokładnie sprawdzić własność terenu, na którym proponowana inwestycja ma być zrealizowana. Również to można zrobić w urzędzie i uzyskać mapkę, na której należy zaznaczyć lokalizacją zadania i dołączyć do wniosku. Dodatkowo mogą być też zdjęcia terenu, na którym ma powstać inwestycja. Zadania inwestycyjne i remontowe mogą zostać wykonane na terenach będących w posiadaniu Miasta Wejherowa.
Jak podkreśla Wojciech Kozłowski:
- Projekt do budżetu obywatelskiego powinien być tak napisany, aby z jednej strony zainteresować mieszkańców i zdobyć ich poparcie potrzebne do złożenia wniosku, a potem w głosowaniu, zaś z drugiej strony musi umożliwiać weryfikację formalną i analizę techniczno-ekonomiczną wniosku przez Komisję ds. Budżetu Obywatelskiego.
Wojciech Kozłowski przypomniał, że wzorem ubiegłego roku, autorzy projektu muszą na etapie składania wniosków przekonać mieszkańców Wejherowa, aby poparli ich pomysł. Na złożonym formularzu musi znajdować się co najmniej 50 podpisów wejherowian.
- Warto jednak, aby tych podpisów było więcej, bo zdarzają się błędy i wtedy nie można uznać takiego podpisu, a poza tym zbieranie podpisów to dobra okazja do promocji swojego projektu – zauważa ekspert.
W tym roku mieszkańcy będą mogli zapoznać się w internecie ze złożonymi projektami jeszcze przed etapem głosowania i w przypadku uwag, będą mogli na piśmie przedstawić swoje uzasadnione zastrzeżenia do złożonego wniosku. Wszystkie uwagi będzie rozpatrywała Komisja ds. Budżetu Obywatelskiego.
W spotkaniu wzięli udział eksperci, którzy odpowiadali na pytania mieszkańców, w tym przewodniczący Komisji ds. Budżetu Obywatelskiego Bogusław Suwara, sekretarz Wejherowa.
Kontakt z ekspertami Urzędu Miejskiego trwa przez cały okres składania projektów. W zakresie inwestycji informacji udziela Magdalena Florczak-Majewska tel. 58 677 71 17, w zakresie urbanistyki i nieruchomości – Aleksandra Sulikowska, tel. 58 677 71 49, a w zakresie wydarzeń sportowych i kulturalnych – Michał Jeliński tel. 58 677 70 36.
Jedno z pytań zadanych na spotkaniu dotyczyło liczby wniosków, które może poprzeć mieszkaniec.
- Na etapie głosowania każdy mieszkaniec powyżej 16 roku życia będzie mógł oddać maksymalnie dwa głosy – oddzielnie jeden na projekt inwestycyjny i jeden na projekt nieinwestycyjny – odpowiedział Wojciech Kozłowski. – Natomiast na etapie zgłaszania projektów, mieszkaniec może poprzeć podpisem dowolną liczbę wniosków.
Pytania mieszkańców obecnych na spotkaniu dotyczyły różnych kwestii. Wraz z odpowiedziami zamieściliśmy je na stronie internetowej http://www.wejherowo.pl/budzetobywatelski/s/48-masz-pytania-zwiazane-z-pisaniem-wniosku Lista ta będzie uzupełniana na bieżąco w miarę wpływających pytań od mieszkańców.