Podczas spotkania przewodniczącego Rady Miasta Wejherowa Bogdana Tokłowicza z przedstawicielami Rady Kombatantów parafowano „Kalendarium uroczystości o charakterze państwowym i religijno-patriotycznym w Wejherowie na 2017 rok”.
Jak powiedział Bogdan Tokłowicz wspólne opracowywanie „Kalendarium imprez państwowych i religijno-patriotycznych” z kombatantami stanowi wieloletnią tradycją w Wejherowie i obejmuje kilkanaście imprez miejskich, w którym uczestniczą mieszkańcy grodu Wejhera, w tym wojsko, organizacje pozarządowe, kombatanci i harcerze. Zaznaczył przy tym, że niektóre terminy planowanych uroczystości z różnych powodów mogą ulec zmianie.
Podpisy pod programem złożyli: Stanisław Harasiuk - przewodniczący Rady Kombatantów przy Staroście Wejherowskim i Prezydencie Miasta Wejherowa, Roman Szrajer -przewodniczący Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych i Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych oraz Henryk Kwiatkowski - zastępca przewodniczącego Rady Kombatantów.
Spotkanie było okazją do wspomnień refleksji. Stanisław Harasiuk i Henryk Kwiatkowski, jako dzieci byli więźniami Obozu Koncentracyjnego Majdanek, a Roman Szrajer był więźniem Obozu Koncentracyjnego w Potulicach.
Stanisław Harasiuk, który przewodniczy również Związkowi Inwalidów Wojennych RP w Wejherowie poinformował, że trwają przygotowania do ogólnopolskich obchodów 100-lecia powstania Związku Inwalidów Wojennych RP, które odbędą się w 2018 roku. Dodał też, że stulecie powstania Oddziału ZIW z Wejherowie przypada w marcu 2020 roku. Wejherowski oddział ZIW RP liczy obecnie 62 członków.
Roman Szrajer przypomniał, że z terenu powiatu wejherowskiego do obozu w Potulicach zostało wywiezionych 617 osób. Z grona 118 osób, które należały do Związku jeszcze w 1992 roku, zostały już tylko 44 osoby. Jak dodaje ze względu na stan zdrowia wielu ograniczyło do minimum aktywność społeczną. 28 lutego odbędzie się zjazd okręgowy PZWbWPiHOK w Sopocie, na którym zostaną wybrane nowe władze Związku.
Roman Szrajer opowiedział w skrócie swoją drogę, którą odbył pieszo - podczas trwających jeszcze działań wojennych - z wyzwolonego obozu w Potulicach (koło Nakła), przez Jabłonowo, Kowalewo i Nowe do Grudziądza.
Poniżej podajemy terminy planowanych uroczystości:
1 marca - Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych
10 marca - Dzień Wyzwolenia Wejherowa
19 marca - Święto Patrona Rzemiosła „Świętego Józefa”
8 kwietnia - Uroczystość z okazji Miesiąca Pamięci Narodowej przy pomniku głównym w Piaśnicy
3 maja - Rocznica Konstytucji 3 Maja - Święto Narodowe
27 maja - Dzień Jakuba Wejhera
23 czerwca - Święto Jednostek Wojskowych Garnizonu Wejherowo
23 lipca - Święto Policji
31 sierpnia - Święto Solidarności
1 września - 78 rocznica wybuchu II wojny światowej
9 września - Uroczystość upamiętniająca miejsce walki żołnierzy 1 MPS w Białej
1 października - Uroczystość patriotyczna przy Kaplicy Piaśnickiej
14 października - Dzień Edukacji Narodowej
31 października - Złożenie kwiatów na grobach żołnierzy z okazji Święta Zmarłych
10 listopada - Miejska Akademia z okazji Święta Niepodległości
11 listopada - Msza św. w intencji Ojczyzny – Marsz Niepodległości
16 grudnia - 46 rocznica Grudnia 1970 na Cmentarzu przy ul. Roszczynialskiego