Siostry Miłosierdzia zwane „szarytkami” prowadzące Dom Pomocy Społecznej z Ośrodkiem Dziennego Pobytu dla Dzieci przy ul. św. Jacka w Wejherowie świętowały 150. lecie Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo w naszym mieście.
Obchody jubileuszowe otworzyła Msza św. w kolegiacie pod przewodnictwem ks. prałata Tadeusza Reszki z homilią ks. Jacka Wachowiaka, dyrektora Prowincji Chełmińsko-Poznańskiej Sióstr Miłosierdzia. Oficjalna uroczystość z udziałem wielu gości odbyła się w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Przybyła na nią siostra Małgorzata Pranga, wizytator Prowincji Chełmińsko-Poznańskiej (wejherowianka!) wraz z przedstawicielkami Zgromadzenia z terenu Prowincji.
Wykład na temat „150 lat pobytu Sióstr Miłosierdzia w Wejherowie w świetle historii Zgromadzenia” wygłosiła s. Anna Mamona z Chełmna. Uroczystość uświetnił koncert pieśni religijnych w wykonaniu chóru Sióstr Miłosierdzia pod batutą s. Zdzisławy Walder z Wejherowa, stworzonego doraźnie na tę okoliczność. Chór utworzyły siostry z całej Prowincji.
W uznaniu zasług dla kolejnych pokoleń sióstr, które swe życie oddały potrzebującym pomocy, za trwałe wpisanie się Zakonu w przestrzeń społeczną Wejherowa poprzez realizację charyzmatu zakonnego i opiekę nad pacjentami szpitala, a obecnie świadczącym pomoc przewlekle chorym somatycznie, Prezydent Miasta Wejherowa Krzysztof Hildebrandt przyznał Zgromadzeniu Sióstr Miłosierdzia w Wejherowie Medal Miasta Wejherowa. Natomiast s. Bożenie Piotrowskiej, przełożonej Zgromadzenia i dyrektor Domu Pomocy Społecznej, wręczył miniaturkę Statuetki Jakuba Wejhera.
Prezydent Krzysztof Hildebrandt składając wszystkim siostrom i personelowi świeckiemu gratulacje oraz wyrazy uznania za wieloletnią opiekę na osobami potrzebującymi pomocy powiedział, że historia Zakonu Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a' Paulo liczy w przybliżeniu tyle, ile historia Wejherowa a Siostry wykonują bardzo ciężką pracę, do której trzeba mieć niesamowite predyspozycje, a przede wszystkim dużo wyrozumiałości i cierpliwości.
Uczestnicząca w uroczystości starosta wejherowski Gabriela Lisius wyróżniła Zgromadzenie Medalem za Zasługi dla Powiatu. Uzasadnienie nadania medalu przedstawił etatowy członek Zarządu Powiatu Jacek Thiel a uchwałę Rady Powiatu odczytał Ryszard Czarnecki, przewodniczący Rady Powiatu Wejherowskiego.
Okolicznościowe gratulacje z okazji Jubileuszu Siostrom Miłosierdzia złożyli m.in. przewodniczący Rady Miasta Wejherowa Bogdan Tokłowicz, dyrektor Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie Teresa Patsidis, dyrektor PCPR Iwona Romanowska, przewodnicząca Grupy Wsparcia „Żyj Godnie” Jolanta Węsierska i inni. Siostry zakonne w podziękowaniu za pomoc i współpracę wręczyły grupie osób pamiątkowe upominki. Otrzymali je m.in. prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt i starosta wejherowski Gabriela Lisius.
Wspomnienie o działalności Szarytek prowadzących opiekę nad dziećmi wygłosił 83-letni ks. Franciszek Koska, obecnie rezydent w Parafii pw. św. Krzyża w Rumi, który był jednym z wychowanków sióstr prowadzących po wojnie Stowarzyszenie Dzieci Maryi.
Jak nam powiedziała s. Anna Mika, siostry w ramach Stowarzyszenia Dzieci Maryi zajmowały się wychowaniem katolickim młodzieży, zwłaszcza dziewcząt. W tym celu prowadziły pralnię, prasowalnię i kuchnię pomagając dziewczętom w rozwiązywaniu codziennych problemów i kłopotów.
- Stowarzyszenie zostało powołane pod wpływem objawień Cudownego Medalika. Dziewczęta przychodziły do Stowarzyszenia, aby uczyć się różnych pożytecznych prac domowych, w tym szycia, haftowania, prasowania itp. Bywało, że w zajęciach uczestniczyło nawet sto osób. Odpowiedzialna za dzieci była wówczas śp. s. Leszczyńska. W tym okresie miało miejsce wiele powołań z Wejherowa i Kaszub – mówi s. Anna Mika, która kiedyś przez 3 lata pracowała jako nauczycielka w szemudzkiej szkole.
Na zakończenie dokonano otwarcia wystawy poświęconej 150. lat pobytu Sióstr Miłosierdzia w Wejherowie pt. "Pamięć i tożsamość", której kustoszem jest Zuzanna Szwedek-Kwiecińska.
W uroczystości uczestniczyli m.in. kierownik Wydziału Kultury UM Wejherowo Michał Jeliński, dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej Tomasz Fopke, dyrektor Domu Pomocy Społecznej Alicja Hilla, dyrektor Powiatowego Zespołu Kształcenia Specjalnego Małgorzata Woźniak, a także s. Zmartwychwstanki i s. Albertynki z Wejherowa.
Z historii Zakonu i Zgromadzenia
Założycielem Zakonu Sióstr Miłosierdzia w pierwszej połowie XVII wieku był kapłan francuski św. Wincenty a Paulo, który zasłynął z działalności na rzecz ludzi ubogich i naśladownictwa Chrystusa poprzez niesienie pomocy i uzdrawianie chorych. To on stworzył w Kościele podstawy dla pracy charytatywnej zakładając pierwsze Stowarzyszenia Pań Miłosierdzia. Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo jest jednym z największych Zgromadzeń jakie powołał Kościół. Charyzmat św. Wincentego pociągnął w ciągu wieków tysiące kobiet, aby na jego wzór służyć ubogim. Stało się ono armią niewiast, które ślubem zobowiązują się służyć ubogim.
Początek działalności Zgromadzenia Sióstr Wincentek (Szarytek) w Wejherowie wiąże się z przekazaniem notarialnym na cele zakonne dla Kurii Biskupiej Chełmińskiej nieruchomości rodziny Behnke. Fundatorami Domu Zakonnego przy ul. św. Jacka w Wejherowie byli proboszcz fary ks. Jan Rook, Emilia Wolszon i Barbara Dębicka. Na cele charytatywne nieruchomość przekazał Siostrom biskup Jan Nepomucen Marwitz pismem erekcyjnym z dnia 7 listopada 1866 roku. Pierwsza przełożoną zakonnic została s. Eugenia Fukas. W 1887 roku rząd pruski zezwolił zakonnicom na prowadzenie szpitala dla ubogich.
Dom Pomocy Społecznej z Ośrodkiem Dziennego Pobytu dla Dzieci w Wejherowie, przy ul. św. Jacka 14 istnieje od 1982 roku. Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego á Paulo (9 sióstr) prowadzi DPS od 1990 roku. Zamieszkuje w nim stacjonarnie 115 osób. Przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie oraz dla osób przewlekle somatycznie chorych. Opieka pielęgniarska jest całodobowa. Znajduje się tu m.in. sala gimnastyczna, gabinety hydroterapii, masażu, muzykoterapii i sala doświadczeń świata. W Domu prowadzona jest też terapia zajęciowa i działalność kulturalna.
Prowincja Chełmińsko-Poznańska skupia 25 domów zakonnych na terenie kraju i 4 za granicą (w Kazachstanie).