W Śródmieściu Wejherowa ruszyła selektywna zbiórka odpadów komunalnych zbieranych do podziemnych gniazd zbiorczych wybudowanych w ramach budowy Eko-Fabryki przez Zakład Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Wejherowie. Dzięki temu w 8. miejscach historycznego Śródmieścia zamontowanych zostało po 5 podziemnych pojemników, do których mieszkańcy mogą wrzucać segregowane odpady.
Zastępca prezydenta Beata Rutkiewicz wyjaśnia, że ważna jest nie tylko sama zasada selektywnej gospodarka odpadami, lecz także skuteczność i nowoczesność systemu:
- W związku z tym postanowiliśmy zainwestować w nowoczesne zbiorniki podziemne. Chcieliśmy w ten sposób uwolnić podwórka i dać do dyspozycji mieszkańcom, żeby mogli je zagospodarować w dowolny sposób, zwłaszcza jeśli chodzi o zieleń. Poza tym niektóre nieruchomości w ogóle nie były dostosowane do tego, żeby wybudować tam wiatę z dogodnym dostępem do zbiórki i wywozu odpadów, a ustawianie w centrum miasta zbiorczych kontenerów z odpadami miało zbyt wiele wad m.in. odór i wątpliwą estetykę.
Jak dodaje Roman Czerwiński – prezes ZUK, w gęstej zabudowie Śródmieścia, w miejscach, gdzie nie udało się wybudować pergoli, postawiono na podziemne gniazda zbiorcze do selektywnej zbiórki odpadów. Są to bowiem nowoczesne, estetyczne i dostępne dla mieszkańców miejsca, gwarantujące także bezpieczeństwo i komfort jeśli chodzi o higienę tych miejsc i funkcjonalność systemu, zwłaszcza że latem pod ziemią jest dużo chłodniej.
- Podziemne gniazda to szczelne pojemniki o objętości od 3 do 5 metrów sześciennych każdy, opróżniane dopiero po zapełnieniu, jako rozwiązanie sensowne i ekonomiczne. ZUK ma pełną kontrolę nad tymi gniazdami odpadów i będzie je opróżniać w miarę potrzeby. Gniazda odpadów dostępne są po przyłożeniu karty z kodem dostępu. Zostały one wydane mieszkańcom 29 budynków mieszkalnych uprawnionych do korzystania z tego systemu zbiórki odpadów – informuje Roman Czerwiński.
Punkty z gniazdami odpadów zostały zlokalizowane w następujący sposób: 4 - przy ul. Wałowej, oraz po 1 przy – Północnej, ul. Sportowej (koło cmentarza), ul. Reformatów i ul. Dąbrowskiego.