Wiele ciekawych informacji na temat zbliżającej się XXIII edycji Festiwalu Pieśni o Morzu przedstawionych zostało podczas konferencji prasowej, która odbyła się 16 marca br. w Filharmonii Kaszubskiej.
Szczegóły zbliżającego się festiwalu przekazali: Jolanta Rożyńska - dyrektor Wejherowskiego Centrum Kultury oraz Tomasz Fopke - dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.
Innowacje w wejherowskim Festiwalu
Jak poinformowała Jolanta Rożyńska XXIII odsłona Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni o Morzu odbędzie się w dniach 21-22 kwietnia 2017 r. w nowoczesnym obiekcie Filharmonii Kaszubskiej - Wejherowskiego Centrum Kultury w Wejherowie. Główne trofeum, o które będzie się toczyła rywalizacja, to odmieniona Statuetka „Złocistego żagla”, autorstwa Romana Fryczyńskiego. Przyszłoroczna edycja przyniesie kilka zmian, które zostały uwzględnione w regulaminie. Do najważniejszych należy m.in. fakt, iż zrezygnowano z prezentacji utworu obowiązkowego oraz poszerzono grono potencjalnych uczestników o chóry parafialne i działające przy instytucjach.
Dyrektor J. Rożyńska mówi, że rezygnacja z wykonania utworu obowiązkowego spotkała się z pozytywnym odbiorem chórów, choć przez to nie będzie okazji do porównania przez jury wykonania tego samego utworu w danej kategorii. Ta zamiana jednak sprawiła, że festiwal w jakimś sensie się odradza z racji większej ilości zgłoszonych do konkursu chórów.
- W festiwalu wystartuje 20 chórów, podczas gdy w XXII edycji festiwalu uczestniczyło tylko 8 chórów - mówi Jolanta Rożyńska dodając, że każdy z chórów w trakcie 15-minutowego występu musi zaprezentować co najmniej 2 utwory o tematyce morskiej (w sumie od 3 do 5 pieśni). Zamiast utworu morskiego może zaśpiewać utwór w języku kaszubskim o morzu lub temacie patriotycznym. Dzięki temu ramy regulaminowe dają swobodniejszy wybór repertuaru. To jedyny festiwal chóralny o tematyce morskiej w Polsce - mówi Jolanta Rożyńska.
W skład jury wchodzą znani i cenieni polscy profesorowie akademiccy. Oceniany będzie nie tylko dobór repertuaru, ale także umiejętności śpiewacze, poziom wykonania, intonacja, praca dyrygenta i wszystkie inne elementy tworzące wartości artystyczne i jakość chóru.
Upamiętnienie Jana Trepczyka
Tomasz Fopke poinformował, że podczas trwania festiwalu - w piątek 21 kwietnia br., odbędzie się w Muzeum PiMKP konferencja dedykowana pamięci Jana Trepczyka w 110. rocznicę jego urodzin. Na tej konferencji pojawią się prelegenci z wystąpieniami dotyczącymi życia i pracy twórczej Jana Trepczyka - osoby, która tworzyła teksty literackie oraz jako kompozytora i działacza.
- Pokażemy tę postać z różnych stron m.in. ze strony służb specjalnych, bo okazuje się, że Jan Trepczyk był inwigilowany. Konferencji towarzyszyć będzie wystawa, którą przygotował Edmund Kamiński, prywatnie - zięć Jana Trepczyka. Zostaną też zaprezentowane dwa wydawnictwa książkowe m.in. książka zawierająca kilkadziesiąt opracowań muzycznych Jana Trepczyka, przygotowanych przez warszawskiego burmistrza Zbigniewa Szablewskiego oraz wydawnictwo zawierające referaty przygotowane na tę konferencję. W ten sposób powstanie mini-monografia dedykowana Janowi Trepczykowi, bo brakowało do tej pory takiej publikacji w naszych bibliotekach. Myślę, że chociaż w części wypełnimy tę lukę - mówi dyrektor muzeum Tomasz Fopke.
Jolanta Rożyńska przypomniała, że w tym roku obchodzimy 50. rocznicę organizowania Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie. - Mamy nadzieję, że Ci z Państwa, którzy w minionych latach mieli okazję uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu, wspominają je z sympatią i chcieliby ponownie odwiedzić nasze miasto w 2017 roku. Zapraszamy - dodaje Jolanta Rożyńska.
Uczestnicy Festiwalu
Poniżej zamieszczamy listę chórów biorących udział w XXIII Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni o Morzu, które uzyskały kwalifikację decyzją Komisji Artystycznej.
- Chór Młodzieżowy Canto Zespołu Szkół Muzycznych im. Czesława Niemena (Włocławek), dyrygent Marian Szczepański;
- Chór dziecięcy Fa-la-re Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza (Łeba), dyrygent Bożena Świętek;
- Chór dziecięcy Szkoły Podstawowej nr 9 im. gen. J. Wybickiego (Wejherowo), dyrygent Aleksandra Janus;
- Chór dziecięcy Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Fr. Chopina (Wejherowo), dyrygent Ewa Rocławska;
- Chór Politechniki Poznańskiej Volantes Soni (Poznań), dyrygent Paweł Łuczak;
- Żeński Chór Gaudeamus gminy Wejherowo (Gościcino), dyrygent Marek Rogalski;
- Chór dziecięcy Cantabile z Zespołu Szkół nr 1 (Reda), dyrygent Barbara Tańska;
- Chór Cartusia przy Kartuskim Centrum Kultury (Kartuzy), dyrygent Małgorzata Kuchtyk;
- Chór Kameralny Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki (Gdańsk), dyrygent Błażej Połom;
- Chór Męski Echo im. Prof. Pawła Osińskiego (Grudziądz), dyrygent Jerzy Cieślak;
- Chór Mieszany Camerata Musicale (Wejherowo), dyrygent Aleksandra Janus;
- Chór Awokado Kiwi przy Gimnazjum nr 1 im. M. Kopernika (Wejherowo), dyrygent Wiesława Szypelt;
- proMODERN Contemporary Vocal Sextet (Warszawa);
- Chór Uniwersytetu Rolniczego im. H. Kołłątaja (Kraków), dyrygent Joanna Gutowska-Kuźmicz;
- Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej (Gdańsk), dyrygent Mariusz Mróz;
- Zespół wokalny Arioso (Gdańsk), dyrygent Anastasia Senkavets;
- Żeński Chór Kameralny przy parafii NSPJ (Gdynia), dyrygent Małgorzata Bednarek;
- Chór Męski Echo Ostrowskiego Centrum Kultury (Ostrów Wielkopolski), dyrygent Andrzej Ryłko;
- Chór Canto Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. M. Michalskiego (Lębork), dyrygent Magdalena Kreft;
- Chór V Liceum Ogólnokształcącego im. A. Witkowskiego (Kraków), dyrygent Ewa Kieres.