Aleksander Majkowski doczekał się swojego stałego miejsca w Parku Miejskim w Wejherowie noszącym jego imię.
Między pałacem a fontanną stało uschnięte drzewo, które nie zostało wycięte, lecz wykorzystane za tworzywo do ciekawej płaskorzeźby. Za granty pozyskane przez wejherowski i luziński oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego artysta ludowy Adam Baran z Łówcza wyrzeźbił w pniu uschniętego 300. letniego jesionu postać Aleksandra Majkowskiego – autora powieści „Życie i przygody Remusa” oraz Remusa - głównego bohatera jego książki.
Płaskorzeźba upamiętniająca postaci Remusa i Aleksandra Majkowskiego ma uświetnić trwający właśnie Rok Młodokaszubów, który w 100-lecie utworzenia Towarzystwa Młodokaszubów ogłosiło Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskie. Stanowi ona przykład osobliwego połączenia cennej inicjatywy kulturalnej upamiętniającej ze zwykłym rozsądkiem, gdzie o wyborze tego miejsca zadecydowała częściowo natura i wartościowy pomysł animatorów kultury.
Uroczystość odsłonięcia płaskorzeźby miała miejsce 7 września br. podczas wernisażu wystawy w Pałacu Przebendowskich i Keyserlingków pt. „Muzeum Kaszubsko-Pomorskie w Sopocie – dzieło Młodokaszuby Aleksandra Majkowskiego a Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie”.