W dniach 10-12 września br. przebywała z wycieczką na Litwie ponad 30. osobowa grupa kombatantów ze Związku Inwalidów Wojennych RP w Wejherowie. Uczestnicy wycieczki zwiedzili wileńską starówkę i okazały zamek w Trokach.
Wilno przyjęło wejherowian ciepłą i słoneczna pogodą. Zwiedzanie było ułatwione dzięki przemieszczaniu się po mieście swoim autokarem. Zwiedzanie rozpoczęto od wizyty w barokowym kościele pw. Św. Piotra i Pawła, wybudowanym zaraz po chrzcie Litwy, w którym znajduje się ponad 2 tys. figur a także niezliczona ilość płaskorzeźb o bardzo różnej tematyce, a wszystkie w czystej bieli, bez najmniejszych złoceń. Po czym udano się na starówkę, gdzie najważniejszym miejscem od którego rozpoczęto zwiedzanie miasta, była zabytkowa brama obronna tzw. Ostra Brama. Miejsce to, z racji mickiewiczowskiej inwokacji z Pana Tadeusza, było jednym z najważniejszych celów w stolicy Litwy.
Wejherowianie odwiedzili główne zabytki Wilna, w tym Uniwersytet Wileński, celę Konrada oraz kościół św. Kazimierza, cerkiew św. Ducha i inne obiekty sakralne. Byli m.in. przy Pałacu Prezydenckim i Ambasadzie Polski. Natomiast podczas pobytu na Cmentarzu na Rossie złożyli kwiaty na grobie Marszałka Józefa Piłsudskiego „MATKA I SERCE SYNA”. Podczas wizyty przy tym grobie wiersz o Marszałku wyrecytowała polska poetka wileńska 87-letnia Irena Bołądź.
Do bardzo ciekawego spotkania doszło w Domu Polskim, gdzie wejherowianom o sytuacji na Polaków Litwie opowiadał Kazimierz Klonowski - prezes Dobroczynnego Stowarzyszenia Polskich Kombatantów na Litwie. W Domu Polskim można było też nabyć tygodnik "Kurier Wileński" wydawany przez to stowarzyszenie.
Ponadto przekazano w darze do Muzeum Adama Mickiewicza w Wilnie kaszubski przekład „Pana Tadeusza” autorstwa Stanisława Janke, który jak się okazało dotarł tam po raz pierwszy. Dzieło to pozyskane z Urzędu Miejskiego w Wejherowie przekazali wspólnie do muzeum: przewodniczący Rady Kombatanckiej Stanisław Harasiuk, wiceprezes Zarządu Okręgu Związku Inwalidów Wojennych RP w Gdańsku Stanisław Skrzypski oraz członek Zarządu ZIW RP w Wejherowie Henryk Połchowski.
Wejherowskich gości po Wilnie oprowadzała Elżbieta Klukowska, polska przewodniczka mieszkająca od dziecka w Wilnie, która jest autorką wydanego po polsku "Przewodnika po Wilnie". Uczestnicy wycieczki mieszkali w bardzo gościnnej Agroturystyce "Troki" w Jowariszkach prowadzonej przez Polki: Karolinę Baranauskeitė (Baranowską) i Evelinę Šulcienė.
- Była to bardzo udana wycieczka. Od zawsze marzyłam o tym, aby zwiedzić Wilno i pomodlić się do Matki Boskiej Ostrobramskiej - powiedziała nam pani Krystyna.
- Dziękujemy wszyscy naszym sponsorom, że udało nam się ten atrakcyjny wyjazd zrealizować. Wielkie brawa im za to - dodał Tadeusz Kisielewski.
Zorganizowanie wycieczki na Litwę dla Związku Inwalidów Wojennych RP w Wejherowie było możliwe dzięki takim sponsorom jak: Zakład Usług Ślusarskich i Mechanicznych "ZBYSZEK", "BALTICPARTS" Aleksander Gołąb i PHU Sławomir Szyc. Ubezpieczenie ufundowała firma INTER z Redy.
W drodze na Litwę wejherowianie zwiedzili kwaterę Hitlera - „Wilczy Szaniec” w Kętrzynie.