Było to pierwsze spotkanie na temat możliwości rozwoju działalności gospodarczej za granicą zorganizowane w naszym mieście od wielu lat na tak wysokim szczeblu. Organizatorem konferencji przy współudziale Prezydenta Miasta Wejherowa i Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej była firma Targowy Dom Poland Sp. z o.o. w Gdańsku i Kancelaria Windykacyjna "Sokół".
O możliwościach i problemach związanych z bezpiecznym i skutecznym funkcjonowaniem na rynku rosyjskim mówił Aleksander Kobiz - wiceprezes firmy Targowy Dom Poland. Jego zdaniem największy problem dla polskich przedsiębiorców stanowi brak znajomości norm i zasad certyfikacji obowiązujących na rynkach Rosji i państw powstałych po rozpadzie ZSRR, gdzie podstawowym językiem administracyjnym jest język rosyjski.
Aleksander Kobiz przekonywał, że standardy językowe stosowane przez informatyków posługujących się cyrylicą są inne, niż w przypadku praktyk informatycznych stosowanych w językach łacińskich. A często próby bezpośredniego tłumaczenia stron internetowych z języka polskiego na rosyjski bez znajomości rosyjskich zasad informatycznych są błędne i w efekcie stanowią źródło wielu niepowodzeń. Zachęcał też do kontaktów z firmą Targowy Dom Poland, która polskim firmom świadczy niedrogie i profesjonalne usługi m.in. w zakresie rejestracji firm w krajach wschodnich i uzyskiwania niezbędnych certyfikacji.
Sprawę tą wraz z wymaganymi dokumentami przy przewożeniu towarów przez granicę omówiła szerzej Dorota Leszczyńska - dyrektor ds. marketingu i certyfikacji firmy Targowy Dom Poland Sp. z o.o. w Gdańsku.
Wystąpienie prezesa Izby, Leszka Glazy
Natomiast zagadnienia reklamy w rosyjskojęzycznym internecie wraz z możliwościami odpowiedniego pozycjonowania stron w wyszukiwarkach internetowych omówił redaktor portalu www.strona.ru Janusz Dziukiewicz.
Ciekawych informacji na temat wskaźników ekonomicznych i rynku białoruskiego przedstawił konsul generalny Białorusi Rusłan Jesin, który przekonywał, że warto inwestować i handlować z Białorusią. Konsul powiedział m.in. że Polska jest na trzecim miejscu pod względem wielkości wymiany zagranicznej a Białoruś podejmuje starania o możliwość korzystania z polskich portów dla eksportu swoich towarów. Przedsiębiorców zainteresowanych współpracą gospodarczą z Białorusią Rusłan Jesin zaprosił do kontaktu z konsulatem w Gdańsku i przeglądania ofert białoruskich firm w internecie. Jak dodał na razie są one opracowane w języku rosyjskim i angielskim, ale niebawem pojawią się też strony polskojęzyczne. Podczas rozmów kuluarowych nawiązano pierwsze kontakty i wstępne porozumienia. Jak powiedział Leszek Glaza prezes Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej podczas rozmowy z p.o. konsula generalnego Ukrainy Serhii Sydiukiem podjęto postanowienie, aby opracować wspólnie harmonogram spotkań mających na celu nawiązanie kontaktów z przedsiębiorcami ukraińskimi. Padła też propozycja zorganizowania w tym roku wyjazdu na Ukrainę w celach gospodarczych. - Chcemy, aby było jak najwięcej przedsiębiorców ukraińskich na rynku polskim i odwrotnie - zapewnia Serhii Sydiuk.
Zainteresowanie wymiana gospodarczą z polskim biznesem wyraził też konsul generalny Białorusi Rusłan Jesin, który powiedział: - Jesteśmy żywo zainteresowani w nawiązywaniu różnorodnych kontaktów w dziedzinie handlu, ekonomiki, turystyki, kultury, nauki i oświaty. Dlatego oceniamy to przedsięwzięcie bardzo pozytywnie.
Konsul podkreślił, że Białoruś rozwija turystykę (m.in. wyremontowała swój odcinek Kanału Augustowskiego) i z otwartymi ramionami przyjmie turystów z Polski. Dodał też, że Polska od samego początku niepodległości była dla Białorusi jednym z najważniejszych partnerów handlowych i zapewnił, że nadal zainteresowana jest kontynuowaniem tej współpracy.
Obecność na konferencji trzech konsulów, w tym konsula generalnego Rosji Jurija Aleksiejewa a także prezydenta miasta Wejherowa Krzysztofa Hildebrandta, napawa nadzieją, że w przyszłości przełoży się to na konkretne efekty gospodarcze, powstawanie nowych miejsc pracy i rozwój koniunktury gospodarczej w naszym mieście i regionie. (p)