W drugim Wejherowskim Budżecie Obywatelskim głosować będziemy na 27 projektów – 16 inwestycyjnych i 11 nieinwestycyjnych, jak poinformowali na konferencji prasowej w wejherowskim ratuszu Arkadiusz Kraszkiewicz, skarbnik Wejherowa oraz Bogusław Suwara, przewodniczący komisji ds. budżetu obywatelskiego.
Od 25 marca do 7 kwietnia mieszkańcy będą decydować o wyborze projektów do realizacji. Wszystkie projekty zostaną opublikowane na stronie www.wejherowo.pl/budzetobywatelski 17 marca br.
- W głosowaniu będzie mógł wziąć udział każdy mieszkaniec Wejherowa, który ukończył 16 lat - powiedział podczas konferencji Arkadiusz Kraszkiewicz, skarbnik Wejherowa. - W Wejherowskim Budżecie Obywatelskim 2016 każdy głosujący będzie mógł oddać maksymalnie dwa głosy – jeden na projekt inwestycyjny i osobno jeden na projekt nieinwestycyjny.
Jak powiedział Bogusław Suwara, przewodniczący komisji ds. budżetu obywatelskiego, do Wejherowskiego Budżetu Obywatelskiego 2016 r. złożono 38 projekty. Ostatecznie pod głosowanie zostanie poddanych 27 wniosków – 16 inwestycyjnych i 11 nieinwestycyjnych.
- Dziękuję mieszkańcom za zaangażowanie i włączenie się w realizację Budżetu Obywatelskiego. Zachęcam gorąco do głosowania na wybrane przez siebie projekty. To wyłącznie od wejherowian zależy, które inicjatywy zostaną zrealizowane, dlatego tak ważny jest Państwa głos – mówi prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt.
Zbiór Dobrych Praktyk
- Doświadczenia dwóch edycji sprawiły, że w Urzędzie Miasta przygotowywany jest poradnik dla mieszkańców prezentujący dobre praktyki zebrane na podstawie dotychczasowych projektów - mówi Wojciech Kozłowski, wiceprzewodniczący Rady Miasta Wejherowa i ekspert w zakresie budżetu obywatelskiego - Jest to także odpowiedź na prośby i sugestie płynące ze strony mieszkańców Wejherowa piszących projekty. To kolejna, obok tegorocznego spotkania konsultacyjnego i wspólnego pisania wniosków, forma wsparcia mieszkańców - pomysłodawców projektów. W ten sposób chcemy pomóc w poprawnym pisaniu wniosków i wyeliminować błędy, które są powodem odrzucenia projektu z przyczyn formalnych.
Drugą edycję wejherowskiego budżetu obywatelskiego poprzedziła kampania informacyjna, w ramach której odbyło się m.in. spotkanie konsultacyjne i wspólne pisanie wniosków, podczas którego urzędnicy tłumaczyli, w jaki sposób poprawnie wypełnić wniosek. Przez cały okres pisania wniosków mieszkańcy mogli się również kontaktować z ekspertami z Urzędu Miasta, którzy służyli poradą i wiedzą merytoryczną w określonych obszarach tematycznych.
Głosowanie tradycyjne i przez Internet
Głosować można zarówno poprzez Internet, jak i tradycyjnie oddając głos na karcie papierowej. Elektroniczny system do głosowania dostępny będzie przez całą dobę, siedem dni w tygodniu pod adresem http://budzet.wejherowo.pl. Osoby nie posiadające dostępu do Internetu, karty do głosowania będą mogły wrzucić do urn ustawionych w siedmiu miejscach miasta:
• Kancelaria Urzędu Miejskiego w Wejherowie, ul. 12 Marca 195 (czynny w godz. poniedziałek 7:30-17:00, wtorek-piątek. 7.30 - 15.30)
• Ratusz przy ul. Pl. Jakuba Wejhera 8 (czynny w godz. poniedziałek - piątek 7:30-17:00)
• Wejherowskie Centrum Kultury, ul. Sobieskiego 255 (w godzinach pracy placówki)
• Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Kaszubska 14 (w godzinach pracy placówki)
• Kryta Pływalnia przy Zespole Szkół Nr 3, ul. Nanicka 22 (w godzinach pracy pływalni)
• Zespół Szkół Nr 2, ul. Gdańska 30 (w godzinach pracy placówki)
• Szkoła Podstawowa Nr 9, Osiedle 1000- Lecia PP 15 (w godzinach pracy placówki)