„Zapytaj mnie, póki jestem” to temat konkursu organizowanego przez Muzeum Piaśnickie w Wejherowie i Fundację PomorzeodNowa dla uczniów w wieku 12-16 lat z terenu województwa pomorskiego.
Zadaniem uczestników jest przygotowanie indywidualnych prac nawiązujących i upamiętniających miejsce kaźni – Piaśnicę.
- Piaśnica to niewielka pomorska wioska położona w Puszczy Darżlubskiej, oddalona o ok. 9 km na północ od Wejherowa. Lasy wokół niej stały się symbolem okrucieństwa i zbrodni popełnionej przez niemieckich oprawców, określanej mianem największej na Pomorzu i jednej z pierwszych na tak dużą skalę w Europie - mówi Teresa Patsidis, zastępca dyrektora Muzeum Stutthof w Sztutowie ds. Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie. – W pionie śledczym Oddziału IPN w Gdańsku od 2011 roku toczy się śledztwo, które w końcowym efekcie ukaże nowe spojrzenie na dane o liczbie ofiar. Dziś Las Piaśnicki to przede wszystkim miejsce pamięci o nieludzkiej zbrodni dokonanej przez Niemców, będące także przestrogą dla nas i przyszłych pokoleń.
Zasady konkursu
W konkursie mogą wziąć udział dzieci i młodzież w wieku 12-16 lat z terenu województwa pomorskiego. Zadaniem uczestników jest przygotowanie prac nawiązujących i upamiętniających miejsce kaźni – Piaśnicę. Każdy uczestnik konkursu może zgłosić tylko jedną pracę, do której należy dołączyć informację z danymi: imię i nazwisko, wiek, adres zamieszkania, nazwa szkoły, do której uczęszcza, numer telefonu do kontaktu. Uczestnicy przygotowują prace w dowolnej formie, przy czym wskazane jest, aby prace szczególnie z dokumentacją zdjęciową zostały dostarczone na nośniku elektronicznym. Praca może być również formą wywiadu z osobą pamiętającą te tragiczne zdarzenia.
- Temat konkursu związany jest ze zbrodnią w Lasach Piaśnickich – miejscu kaźni wielu tysięcy przedstawicieli polskiej inteligencji, nazywanym też „Kaszubską Golgotą”, czy „pomorskim Katyniem” – dodaje Katarzyna Burchacka – Klimczuk, prezes Fundacji PomorzeodNowa. – Ma na celu upamiętnić i uczcić pamięć pomordowanych. Nie pozwólmy o Nich zapomnieć, póki jeszcze są wśród nas. Tytuł „Zapytaj mnie, póki jestem…” ma zachęcić młodych ludzi do zadawania pytań tym, którzy tę zbrodnię pamiętają.
Prace konkursowe należy przesyłać pocztą lub dostarczać osobiście w nieprzekraczalnym terminie do dnia 14 września br. na adres organizatorów, tj.: Fundacja Pomorze od Nowa, ul. Plac Wybrzeża 7/1, 84-100 Puck lub Muzeum Piaśnickie w Wejherowie, ul. Św. Jacka 11/2, 84-200 Wejherowo.
Konkurs organizowany jest pod patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego.
Nagrody
Lista zwycięzców zostanie opublikowana na stronie Organizatorów: www.pomorzeodnowa.pl i www.muzeumpiasnickie.pl do dnia 17.09.2018. Nagrody zostaną wręczone 18 września br. roku w Filharmonii Kaszubskiej - Wejherowskie Centrum Kultury przy ul. Sobieskiego 255 w Wejherowie. O godzinie rozstrzygnięcia konkursu i wręczenia nagród Laureaci zostaną poinformowani telefonicznie.
Co można wygrać? Bardzo atrakcyjne nagrody, m.in.: rower, deskorolkę elektryczną, tablety Lenovo. Dodatkowo laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymają podwójne bilety na premierę filmu „Kamerdyner” w dniu 18 września br. w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie.
Regulamin konkursu dostępny jest na stronie www.muzeumpiasnickie.pl, www.pomorzeodnowa.pl.