Dzięki pozyskanej z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotacji oraz wsparciu finansowemu Samorządu Powiatu Wejherowskiego, zarządu głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Gdańsku, Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego - oddziału w Wejherowie udało się przeprowadzić konserwację zbiorów Franciszki Majkowskiej i jej brata - Aleksandra Majkowskiego.
Zbiory są bezcennym źródłem ukazującym życie i działalność rodzeństwa Majkowskich na Kaszubach.
W Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie znajduje się zbiór rysunków, projektów, szablonów na haft Franciszki Majkowskiej (1882-1967) regionalistki i hafciarki kaszubskiej oraz kolekcja negatywów, diapozytywów jej brata Aleksandra Majkowskiego wybitnego pisarza i przywódcy ruchu młodokaszubskiego. Dokumentują one genezę i rozwój wejherowskiej szkoły haftu kaszubskiego oraz obrazują życie codzienne, zwyczaje, obiekty architektury i sztuki ludowej na Pomorzu.
Ze względu na zły stan zachowania obu kolekcji (306 rysunków i 144 negatywów) Muzeum podjęło starania w celu pozyskania środków na konserwację zbioru. Dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Powiatu Wejherowskiego, Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Gdańsku, Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego - Oddziału w Wejherowie udało się przeprowadzić konserwację tego zasobu. Koszt realizacji zadania wyniósł 62 tys. zł, dotacja MKiDN to 45 tys. zł.
W 2017 roku przypada 50. rocznica śmierci Franciszki Majkowskiej oraz jubileusz 60–lecia powstania wejherowskiej szkoły haftu kaszubskiego, której regionalistka była inicjatorką. Z tej okazji w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie zostanie zorganizowana wystawa poświęcona twórczości i życiu Franciszki Majkowskiej. Poddane konserwacji rysunki w przyszłości będą mogły być pokazane szerszemu gronu odbiorców, co wcześniej było niemożliwe ze względu na zły stan zachowania, zwłaszcza szablonów na haft, wykonanych na kruchym materiale, jakim jest kalka techniczna, czy bibuła. Ekspozycję dodatkowo wzbogacą wielkoformatowe fotografie skopiowane ze szklanych i celuloidowych negatywów oraz diapozytywów autorstwa Aleksandra Majkowskiego, które także poddano konserwacji.
Projekt pn. „Konserwacja rysunków, negatywów i diapozytywów z kolekcji rodowej Franciszki i Aleksandra Majkowskich” zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu:
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Powiatu Wejherowskiego, Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Gdańsku, Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego - Oddziału w Wejherowie oraz środków własnych Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.