Studentki II roku architektury Politechniki Krakowskiej, przebywając w Wejherowie na praktykach, zamierzają wykonać inwentaryzację terenu oraz koncepcją zagospodarowania przestrzennego nieruchomości zabytkowej willi przy ul. Kościuszki 231.
- Tegoroczne praktyki będą polegały na opracowaniu koncepcji zagospodarowania terenu oraz współpracy z projektantami biura architektonicznego PB/Studio, którzy tworzą koncepcję rewitalizacji tego obiektu, a my będziemy tworzyć koncepcje zagospodarowania terenu – mówi Joanna Szwed z Instytutu Architektury i Krajobrazu – Zakładu Kompozycji i Planowania Krajobrazu Politechniki Krakowskiej.
Praktyka studentów krakowskich w Wejherowie prowadzona jest już po raz drugi. Poprzednio pracowali przy alejach miejskich, inwentaryzacji zieleni i rewitalizacji terenu. W tym roku skupiają się na tym jednym obiekcie. Chcieliby, aby ten obiekt wraz przyległym otoczeniem był zagospodarowany funkcjonalnie, z korzyścią dla wizerunku miasta.
- Mamy nadzieję, że nasz projekt spodoba się i dojdzie do realizacji, a nasza praktyka okaże się połączeniem przyjemnego z pożytecznym. Cieszymy się, że mamy okazję poznać historię, kulturę i zabytki Wejherowa, w tym mało znaną w Krakowie kaszubskość – język, kulturę, architekturę, obyczaje... Większość z nas jest tutaj po raz pierwszy – mówi studentka Katarzyna Kania z Krakowa.
Ze studentkami spotkała się Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta miasta, która przekazała im wydawnictwo poświęcone wejherowskim zabytkom „Renowacje i zabytki”. Natomiast architekci z biura architektonicznego PB/Studio z Sopotu zapoznali studentki z wstępną koncepcją rewitalizacji obiektu przy ul. Kościuszki 231..
- Pierwszy raz podejmujemy współpracę ze studentami. Naszym zdaniem, to wspaniałe wsparcie dla tego projektu, do którego studenci zamierzają opracować kilka różnych wariantów zagospodarowania przestrzennego. Świeże spojrzenie młodych ludzi, którzy w przyszłości chcą być architektami, jest bardzo cenne. Mamy nadzieję, że stworzona przez nich koncepcja w jakimś zakresie zostanie zrealizowana i spełni swój cel – mówią Filip Kozarski i Jakub Piórkowski z biura architektonicznego PB/Studio.
Studentki krakowskie mieszkają w Bazie Harcerskiej Cedron a zajęcia odbywają przy obiekcie zabytkowym na ul. Kościuszki 231. Zajęcia prowadzone są pod nadzorem pracownika naukowego uczelni Joanny Szwed przy współpracy z Miejskim Konserwatorem Zabytków Anitą Jaśkiewicz-Sojak