W Wejherowie powstanie Książnica prof. Gerarda Labudy, w której znajdą się książki i materiały naukowe przekazane przez profesora wejherowskiemu muzeum. W Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie podpisano umowę o dofinansowaniu tej inwestycji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014–2020.
Projekt „Utworzenie Książnicy prof. Gerarda Labudy jako unikatowego zbioru dziedzictwa kulturowego Pomorza poprzez adaptację budynków Zespołu Pałacowo–Ogrodowo–Parkowego przy Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie na potrzeby obsługi ruchu turystycznego regionu” dofinansowany jest z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014–2020. Beneficjentem projektu jest Powiat Wejherowski, natomiast partnerem - Miasto Wejherowo.
- Utworzenie Książnicy prof. Gerarda Labudy ma na celu wzbogacić ofertę kulturową
i turystyczną regionu – mówi Gabriela Lisius, starosta powiatu wejherowskiego. - Zastosowanie rozwiązań multimedialnych i interaktywnych w poszczególnych salach Książnicy pozytywnie wpłynie na jakość usług kulturalno-turystycznych.
Wartość inwestycji to ponad 3,8 mln zł, w tym 1,4 mln zł stanowi dofinansowanie. Projekt realizowany będzie od lipca 2016 roku i potrwa do czerwca 2018 roku.
- Adaptacja budynku na Książnicę pozwoli na umieszczenie zasobów prof. Labudy w jednym miejscu oraz da możliwość poznania dorobku naukowca i historii Kaszub – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Przekazane przez profesora prace mają kapitalną wartość, a muzeum jest najwłaściwszym miejscem do przechowania, opracowania i udostępniania. Obiekt będzie pełnił też funkcję edukacyjną, naukową i będzie dostosowany do potrzeb rozwoju turystyki.
W uroczystości wzięli udział włodarze powiatu wejherowskiego, miasta Wejherowa oraz członkowie Rady Naukowej Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.
Prof. Gerard Labuda swoją kaszubską tożsamość akcentował przez całe życie. Urodził się 28 grudnia 1916 w Nowej Hucie, koło Kartuz. Ukończył szkołę powszechną w Luzinie, a następnie Gimnazjum Klasyczne w Wejherowie. W 1936 roku rozpoczął studia historyczne na Uniwersytecie Poznańskim. Studia przerwane przez II wojnę światową, kontynuował na tajnym Uniwersytecie Ziem Zachodnich z siedzibą w Warszawie. Tam w 1943 roku otrzymał tytuł magistra. Doktorat obronił w 1944 roku. Po wojnie rozpoczął pracę na Uniwersytecie Poznańskim.
Mieszkający przez wiele lat w Poznaniu, mimo fizycznej odległości przez ponad 20 lat z zaangażowaniem pełnił funkcję przewodniczącego Rady Naukowej Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Był honorowym obywatelem Wejherowa, a także referentem licznych konferencji poświęconych dziejom i kulturze Kaszub, w tym Wejherowa. Otrzymał tytuły doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Uniwersytetu Szczecińskiego. Prof. Labuda zmarł 9 października 2010 roku. Został pochowany w Luzinie.
Z okazji setnej rocznicy urodzin prof. Labudy Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie ogłosiło rok 2016 Rokiem prof. Gerarda Labudy.