Uczniowie z pięciu wejherowskich szkół podstawowych biorą udział w projekcie edukacyjnym „Małe Miasto Wejherowo 2019” organizowanym przez Fundację „Dom mojego Brata”. Podczas pięciodniowych warsztatów uczestnicy poprzez zabawę i praktyczną naukę, poznają wartość pieniądza, uczą się zarządzania własnym budżetem, a także tego, jak funkcjonuje gospodarka.
Dzieci – mieszkańcy „Małego Miasta” uczestniczą w warsztatach edukacyjnych organizowanych przez lokalnych przedsiębiorców. Na specjalnie przygotowanych stanowiskach, pod okiem doświadczonych fachowców-nauczycieli, uczą się różnych zawodów i ich tajników.
Jak mówi Iwona Krzysztofek, koordynator projektu, za wykonaną pracę uczestnicy otrzymują wynagrodzenie wypłacane w Walucie Małego Miasta. Swoją wypłatę mogą pomnożyć na lokacie w Banku lub wydać w Sklepie Marzeń.
W „Małym Mieście” działa również Małomiasteczkowy Urząd Skarbowy. Dzieci codziennie odprowadzają do niego podatki, które, tak samo jak w dorosłym świecie, przyczyniają się do zmiany publicznej przestrzeni miasta, w którym gości „Małe Miasto”.
W Projekcie bierze udział 129. uczniów i 70. wolontariuszy. Jak mówi Michał Schröder z Fundacji „Dom mojego Brata”, celem warsztatów jest pogłębianie poziomu wiedzy najmłodszych na temat mechanizmów gospodarczych, a także obrotu i wartości pieniądza.
- Uczniowie mają możliwość uczestniczenia w warsztatach edukacyjnych u przedsiębiorców reprezentujących różne branże – mówi Michał Schröder. - Warsztaty zorganizowane są na 24. stanowiskach, które są jednocześnie miejscem nauki praktycznej uczniów.
- Uczyliśmy się jak wykonuje się buty, szyje ubrania, pieczemy ciastka i pizzę – mówi Lena z SP nr 11.
- Poznaliśmy pracę policji, straży miejskiej, straży pożarnej – mówi Wiktor z SP nr 8. - Uczyli się też udzielać pierwszej pomocy, wypełnialiśmy rozliczenia podatkowe i obsługiwali śmy kasę fiskalną.
Strategicznym Partnerem jest Fundacja BGK, a patronat nad projektem objęło m.in. Kuratorium Oświaty w Gdańsku oraz Prezydent Miasta Wejherowa.
- Ten projekt ma ogromny walor edukacyjny, dzieci podczas praktycznych zajęć nabywają w naturalny sposób wiedzę na temat obrotu i wartości pieniądza – mówi Arkadiusz Kraszkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa. – Uczą się, jak działają mechanizmy funkcjonowania gospodarki – praca, wynagrodzenie, podatki. Podczas symulacji dorosłego życia, gdzie pracują, zarabiają uczą się także jak oszczędzać i wydawać zarobione przez siebie pieniądze.
W ostatnim dniu warsztatów, uczniowie głosować będą na jeden z sześciu projektów, zaproponowanych przez Urząd Miejski w Wejherowie, dotyczących doposażenia wejherowskich placów zabaw. Zwycięski projekt zostanie zrealizowany przez Fundację „Dom mojego Brata” w ramach projektu „Małe Miasto Wejherowo 2019”.