Trzydziestu biegaczek i biegaczy wzięło udział w niedzielnym Biegu pamięci żołnierzy wyklętych pn. "Tropem Wilczym" zorganizowanym przez 18 Wojskowy Oddział Gospodarczy i Batalion Dowodzenia Marynarki Wojennej na terenie Parku Miejskiego w Wejherowie.
Jak informuje kpt. Arkadiusz Szulborski zwycięzcą biegu został st. mar. Maciej Kwarta. Na drugim miejscu przybiegł Michał Strączak, a na trzecim uplasował się szer. Rafał Ducki (wszyscy z Batalionu Dowodzenia MW).
- Bieg organizowany jest w całym kraju przez Dowództwo Generalne Rodzaju Sił Zbrojnych, a w Wejherowie przez Dowódcę Batalionu Dowodzenia MW. Na starcie biegu stanęli żołnierze garnizonu Wejherowo i innych garnizonów, rodziny żołnierzy, pracownicy wojska oraz inne zgłoszone do biegu osoby - mówi zastępca dowódcy jednostki kmdr ppor. Paweł Michowski, który po zakończonym biegu wręczył nagrody najlepszym biegaczom, a także pamiątkowe medale dla wszystkich uczestników biegu.
Bieg żołnierzy wyklętych pn. Tropem Wilczym" został zorganizowany już po raz piąty. W tym roku bieg odbył się na terenie 240. miejscowości w Polsce i w kilku miastach poza granicami naszego kraju, a w Wejherowie po raz pierwszy. Zgodnie z ideą, która przyświeca organizacji tej imprezy, bieg rozegrano na dystansie 1963 metrów. Liczba ta upamiętnia rok, w którym zginął ostatni żołnierz wyklęty Józef Franczak ps. "Lalek".
Dodajmy, że podczas organizowanego biegu zaprezentowany został stacjonarny sprzęt wojskowy będący na wyposażeniu Batalionu Dowodzenia MW w Wejherowie. Można było obejrzeć materiały wyeksponowane na stoisku promocyjnym, w których opisane zostały sylwetki żołnierzy wyklętych, a także skorzystać, oddzielnym namiocie z ciepłej strawy w ramach przygotowanego przez wojsko mini-cateringu.
Batalion Dowodzenia Marynarki Wojennej im. płk. Kazimierza Pruszkowskiego rozpoczął działalność 1 października 2014 roku. Organizacyjnie podporządkowany jest bezpośrednio Dowódcy 9 Brygady Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Jednostka przeznaczona jest do zabezpieczenia łączności dowodzenia, współdziałania, powiadamiania i alarmowania dla potrzeb Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego. Głównym zadaniem batalionu jest rozwijanie polowego systemu łączności radiowej, radioliniowej, przewodowej, wojskowej poczty polowej, systemów i sieci informatycznych oraz zabezpieczenia funkcjonowania COM-DKM w czasie ćwiczeń z wojskami, działań kryzysowych oraz na wypadek kryzysu i wojny w systemie narodowym i sojuszniczym.