W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wejherowie została otwarta wystawa obrazów Stowarzyszenia Plastyków Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Wejherowie im. Stefana Lewińskiego pt. „Co w duszy gra?”.
Wśród licznie zgromadzonych gości, których powitała dyrektor biblioteki Danuta Balcerowicz, znaleźli się min. Jacek Thiel – etatowy członek Zarządu Powiatu Wejherowskiego, Mirosław Gaffka - prezes wejherowskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Wejherowie, żona Stefana Lewińskiego oraz zaprzyjaźnieni plastycy z Redy i Rumi.
- Wspólnym mottem prac zgromadzonych na wystawie są wewnętrzne przeżycia twórców w trakcie plenerów organizowanych w mieście i na terenie powiatu wejherowskiego. Oglądając obrazy warto zwrócić na to uwagę – mówi Danuta Balcerowicz.
W słowie wstępnym prezes stowarzyszenia Teresa Uzdrowska, przedstawiła sprawozdanie z działalności plastyków w 2016 roku. Znalazły się tam informacje dotyczące licznych wystaw, plenerów malarskich oraz udziale w imprezach kulturalnych na terenie całego powiatu wejherowskiego.
W trakcie wernisażu przedstawiono zebranym wszystkich autorów prac. Każdy z nich w dowód uznania otrzymał symboliczny kwiatek. Autorami prezentowanych prac są: Bogusława Bach, Danuta Gacek, Jadwiga Grunholz, Łukasz Hoeft, Eugenia Marmułowska, Zofia Mielke, Jadwiga Piotrowicz, Tadeusz Trocki, Teresa Uzdrowska, Ludwika Wesserling, Leon Wesserling oraz Alina Żywicka.
– W swojej twórczości stawiam na tematykę lokalną m.in. Kalwarię Wejherowską, miasto, uliczki oraz najbliższe okolice Wejherowa. To są mi najbliższe tematy. Widzę, że podobnie zaczynają myśleć moje koleżanki i koledzy a naszego stowarzyszenia. Dzięki przychylności władz miasta już drugi rok z rzędu możemy organizować warsztaty malarskie na rynku, w których razem z nami malują również dzieci. W ten sposób realizujemy nasze pasje i odpoczywamy – mówi Tadeusz Rocki.
- Wszyscy jesteśmy malarzami amatorami, którzy malują z potrzeby serca i dlatego obracamy się wokół techniki olejnej i pasteli, a tematami naszych prac są najczęściej obrazy realistyczne – bo jak podkreśla Tadeusz Trocki widz odwiedzający wystawę powinien wiedzieć na co patrzy, zaś sztuką abstrakcyjną powinni zajmować się profesjonaliści.
Wystawa składa się z 29 obrazów, w których przeważają pejzaże. Można ją oglądać w galerii „Na Piętrze” do 30 września br. w godzinach otwarcia biblioteki.